معرفي پنج رقم جديد پنيه تجاري زودرس توسط محققان ايراني
1387/05/15

رئيس مركز تحقيقات پنبه كشور از توليد و تكثير 5 رقم جديد پنبه تجاري زودرس خبر داد و گفت: اين ارقام با توجه به خشكسالي كشور توليد شده و 2 بار در سال قابل كشت است.

دكتر علي جعفري در گفتگو با خبرنگار مهر با تاكيد بر اينكه اين ارقام با توجه به خشكسالي و كم آبي هاي كشور توليد شده است گفت: اين ارقام تحت عناوين "سفيد"، "خرداد"، CRI-861 ، CRI-862 و CRI-863 است كه در ويژگي زودرس بودن مشترك هستند.

جعفري افزود: رقم خرداد رقم زودرس و مناسب براي استان خراسان است و چون بسيار زودرس است مي توان 2 بار در سال كشت شود.

رئيس مركز تحقيقات پنبه كشور، نوكلئوس، سوپر اليت، اليت و گواهي شده را از طبقات تكثير پنبه ذكر كرد و اظهار داشت: بذر پنبه براي رشد به ترتيب اين مراحل را مي گذراند كه در حال حاضر ما لاين و نوكلئوس رقم خرداد را داريم.

وي به رقم "سفيد" اشاره كرد و ادامه داد: اين رقم در استان گلستان تكثير شده است و به تدريج به كشاورزان معرفي مي شود. در حال حاضر 90 هزار مزرعه "اليت" و در حدود 3 تا 5 هزار هكتار مزرعه سوپر اليت تحت كشت اين نوع پنيه قرار گرفته است.

جعفري به افزايش عملكرد اين ارقام پرداخت و خاطرنشان كرد: اين ارقام داراي سطح عملكرد بالايي است به طوري كه بررسي ها نشان مي دهد كه اين ارقام نسبت به نوع ساحل توانسته 700 كيلوگرم در هكتار افزايش عملكرد داشته باشد.

وي به عدم استقبال بخش خصوصي از اجرايي كردن ارقام جديد در مزارع اشاره كرد و به مهر گفت: كشت اين نوع پنبه نياز به نيروي متخصص دارد كه متاسفانه به دليل كمبود نيروي متخصص در اين زمينه در بخش خصوصي تاكنون تقاضايي براي توليد اين نوع بذر دريافت نشده است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر26 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal