افزایش 480 هزار تنی تولید گندم و جو دیم با معرفی 3 رقم جدید
1390/10/05

 رييس موسسه تحقيقات كشاورزي ديم كشور گفت: كشت سه رقم جديد گندم و جو دراراضي ديم موجب افزايش 480 هزار تني اين محصولات در سال مي شود.عبدالعلي غفاري، در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اين ارقام جديد گندم و جو در سال جاري توسط اين موسسه توليد و براي كشت در اراضي منطقه معرفي شده است. وي گفت: رقم گندم با نام "" نان كريم "" مناسب براي كشت در مناطق گرمسير و نيمه گرمسير ديم كشور بوده و متوسط عملكرد ان سه هزار و 594 كيلوگرم در هكتار است كه نسبت به رقم شاهد كوهدشت 14 درصد افزايش عملكرد دارد. وي اظهاركرد: وزن هزار دانه بالا، زودرسي، مقاومت به گرما و خشكي، تحمل نسبت به آفت زنگ زرد و قهوه اي و پايداري توليد از خصوصيات اين رقم بوده و با درصد پروتئين مناسب از كيفيت خوبي براي پخت نان برخوردار است. غفاري با اشاره به به وجود بيش از يك ميليون و 200 هزار هكتار اراضي قابل كشت گندم در كشور گفت: با فرض تحقق 60 درصد از برتري توان توليدي اين رقم نسبت به شاهد كوهدشت در شرايط زراعي و كشت آن در يك سوم از اراضي مزبور، پيش بيني مي شود توليد اين رقم جديد در مقايسه با ساير ارقام 174 هزار تن بيشتر شود. رييس موسسه تحقيقات كشاورزي ديم كشور اظهاركرد: رقم جديد گندم نان با نام "" ريژاو "" نيزبراي كشت در شرايط ديم و آبياري تكميلي در مناطق معتدل سرد كشور توليد شده و متوسط عملكرد ان دو هزار و 855 كيلوگرم در هكتار است.

غفاري، افزود: وزن هزاردانه بالا، زودرسي، مقاومت به آفت ورس، تحمل آفات سن و زنبور ساقه خوار و بيماري زنگ زرد از ويژگي هاي اين رقم بوده و با 5/12 درصد پروتئين از كيفيت خوبي براي استفاده در نانوايي برخوردار است. وي گفت: با توجه به سطح زيركشت 730 هزار هكتاري گندم ديم در منطقه معتدل سرد و با فرض جايگزيني اين رقم در 400 هزار هكتار از اين اراضي، سالانه بطور متوسط 220 هزار تن افزايش محصول عايد كشور مي شود.

وي، اظهاركرد: رقم جديد جو با نام "" خرم "" مناسب براي كشت در ديمزارهاي مناطق گرمسير و نيمه گرمسير كشـور بوده و داراي متوسط توليد سه هزار و 670 كيلوگرم محصول در هر هكتار و داراي ويژگي زودرسي با وزن هزار دانه بالا و مقاوم به آفت ورس و بيماري اسكالد است. وي اضافه كرد: با توجه به برتري 30 درصدي عملكرد جو خرم و سطح 300 هزار هكتاري اراضي قابل كشت جو درمناطق گرمسير و نيمه‏گرمسير ديم كشور ، با فرض جايگزيني اين رقم در يك سوم اراضي فوق، ميزان توليد اين محصول نسبت به ساير ارقام 86 هزار و 400 تن افزايش مي يابد. وي گفت: همچنين در اين موسسه، رقم جديد گلرنگ مناسب براي كشت در شرايط ديم و آبياري تكميلي در مناطق معتدل سرد معرفي شده است. غفاري، افزود: رقم گلرنگ ""فرامان "" با عملكرد يك هزار و 380 كيلوگرم در هكتار، نسبت به رقم شاهد زرقان 279 ، 46 درصد افزايش عملكرد داشته و اين رقم با وزن هزار دانه بالا، بي خار بوده و به علت مقاومت به ريزش دانه مناسب براي برداشت با كمباين و برداشت دستي است. وي گفت: رقم جديد نسبت به بيماري زنگ گلرنگ متحمل و داراي 30 درصد روغن دانه در شرايط آبي است. وي با بيان اينكه عملكرد رقم فرامان در هر هكتار 432 كيلوگرم بيشتر از رقم شاهد زرقان 279 است، افزود: با فرض قيمت شش هزار و 300 ريالي براي هر كيلوگرم دانه، كاشت اين رقم افزايش درآمدي برابر با دو ميليون و 722 هزار ريال در هر هكتار عايد كشاورزان مي كند.

به گزارش ايرنا، چهار رقم جديد معرفي شده توسط موسسه تحقيقات كشاورزي ديم كشور، در سال زراعي جاري براي كشت در اراضي زير كشت اين محصولات معرفي شده و در حال بهره برداري هستند.

 

تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
sokhanan byn slateen daheh fajer 13 bahman.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal