خسارت محصولات سبزی و صیفی کمتر از میزان ضایعات پیش بینی شده در سال زراعی جاری است
1386/11/08

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي گفت: خسارات وارده به محصولات سبزي و صيفي بر اثر برودت هوا كمتر از ميزان ضايعات پيش بيني شده توليدات در سال زراعي جاري است.

مهندس محمد مهدي بحريني در گفتگو با خبرنگار مهرگفت: بارشهاي اخير و سرماي هوا خسارات چنداني به توليدات سبزي و صيفي وارد نكرده و ميزان خسارتهاي وارده كمتر از برآورد ضايعات توليد در سال زراعي جاري بوده است.

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي بيان كرد: ميزان ضايعات در برنامه توليدات محصولات سبزي و صيفي براي سال زراعي جاري بالغ بر 10 تا 15 درصد است كه اين درصد شامل خسارتهاي ناشي از گرمازدگي، سرمازدگي، پوسيدگي و يا آفات و بيماريها است لذا در شرايط كنوني توليدات روانه بازار مصرف مي شود.وي با بيان اينكه محصولات سبزي و صيفي در همه فصول سال در نقاط معتدل ، گرمسيري و سردسيري قابل كاشت، داشت و برداشت است، افزود: البته سرماي امسال برخي از اقلام سبزي و يا گوجه فرنگي را دچار خسارتهايي كرده است اما با توجه به اينكه بوته آنها هنوز سالم است مجدد اين محصولات  به توليدمي رسد لذا شرايط اقليمي كنوني در توليدات اين بخش تاثير چنداني برجاي نگذاشته است.

مهندس بحريني با تائيد برعدم تاثيرگذاري سرماي امسال درميزان توليدات سبزي و صيفي، اظهارداشت: سرماي هوا در حاليست كه در بسياري از مناطق كشورفصل كاشت محصولات سبزي و صيفي به اتمام رسيده و بروز ضايعات درمناطق گرمسيري و معتدل همچون جيرفت و كهنوج، فارس، هرمزگان،بوشهر، سيستان و بلوچستان بوده كه ميزان خسارتها دراين مناطق در توليدات اين مناطق تاثير چنداني نخواهد داشت.

وي با اشاره به كاهش آفات و بيماريها در توليدات سبزي و صيفي به دليل بروز سرماي هوا در سال زراعي جاري ، افزود: كمترين ميزان خسارات سرمازدگي در رابطه با محصولات سبزي و صيفي بوده است، ضمن اينكه به توليدات گلخانه اي خسارات اندكي وارد شده و با گرم شدن هوا ميزان خسارات مربوط به توليدات اين بخش جبران مي شود.

مديركل دفترسبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي عنوان كرد: در حال حاضر محصولات سبزي به صورت فريز شده و بسته بندي شده به وفوردر فروشگاهها وجود دارد.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر34 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal