تاكيد آژانس بين المللي انرژي اتمي بر لزوم افزايش توليد محصولات كشاورزي با استفاده از پرتوهاي هسته اي
1387/09/12

اژانس بين المللي انرژي اتمي بر لزوم سرمايه گذاري بيشتر كشورها در زمينه افزايش توليد محصولات كشاورزي با استفاده از پرتوهاي هسته اي تاكيد كرد .

محمد البرادعي مدير كل اژانس بين المللي انرژي اتمي با انتشار بيانيه اي اعلام كرد اژانس براي كمك به روند مبارزه با گرسنگي و ريشه كني فقر در جهان از همه كشورها مي خواهد در جهت احياي فناوريهاي توليد محصولات كشاورزي با استفاده از انرژي هسته اي ، سرمايه گذاري كنند .

البرادعي افزود اين فناوري موسوم به " القاي جهشي " از دهه هزار و نهصد و بيست تاكنون مورد استفاده قرار گرفته است و تاكنون موجب توليد بيش از سه هزار گونه متنوع از حدود يكصد و هفتاد گونه گياهي شده است .

وي افزود در راستاي جستجوي راه حل پايدار و بلند مدت ، ما بايد همه منابع قابل دسترس را مورد بهره برداري قرار دهيم و انرژي هسته اي يكي از اين راه حل هاست .

اژانس بين المللي انرژي اتمي سالهاست كه از پرتوهاي هسته اي براي توليد گياهان اصلاح شده با درجه محصول دهي بالا و مقاوم در برابر شرايط نا مساعد و پر نوسان اب و هوايي و نيز مقاوم در برابر افتهاي گياهي استفاده

مي كند . اين اژانس در اين زمينه با سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد / فائو / نيز همكاري مي كند.

به گزارش اسوشيتدپرس برخي از گونه هاي جديد بذرهاي گياهي كه با اين شيوه توليد شده اند عبارتند از توليد نوعي بذر جو كه درارتفاع پنج هزار متري در كوههاي اند در كشور پرو رشد مي كنند ، بذر برنج كه در زمينهاي شوره زار در ويتنام مي تواند به حيات خود ادامه دهد و بذر نوعي موز در سودان كه تا بيش از صد در صد محصول مي دهد .

اژانس بين المللي انرژي اتمي اعلام كرد با توجه به گسترش فقر و گرسنگي در سراسر جهان به علت كمبود شديد مواد غذايي و افزايش قيمت مواد خام ، فناوري هسته اي ، راه حلي ايمن و مقرون به صرفه براي افزايش توليد محصولات كشاورزي محسوب مي شود .

پي ير لوگودا رئيس برنامه اژانس براي توليد گياه و اصلاح ژنتيكي اعلام كرد اين فناوري خطرناك نيست و اجراي ان هزينه هاي اندكي به همراه دارد و از طرفي كارايي ان به اثبات رسيده است . وي افزود بودجه اختصاص يافته بيست و پنج ميليون دلاري براي اجراي اين برنامه كافي نيست .

كارشناسان مي گويند استفاده از اين فناوري مي تواند براي كشورها به ويژه كشورهاي در حال توسعه ، دستاورهاي اقتصادي چشمگيري به همراه داشته باشد .

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal