تولیدکنندگان و صادرکنندگان زعفران در دیدار با رییس مجلس: علاوه بر تهدیدها و فشارهای خارجی، واسطه‌های داخلی نیز نقش مخربی بر زعفران ایرانی دارند
1385/10/30


خبرگزاري دانشجويان ايران - مشهد

سرويس: كشاورزي و دامپروري

رييس مجلس شوراي اسلامي در سفر به خراسان‌جنوبي از نزديك با شرايط و مشكلات توليدكنندگان و صادركنندگان زعفران، آشنا شد.

به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا، دكتر حداد عادل ـ رييس مجلس شوراي اسلامي ـ در اين بازديد اظهار كرد: هيچ دليلي نمي‌تواند مانع از حمايت صنعت بسته‌بندي زعفران شود و ما نيز با صادرات زعفران فقط به صورت بسته‌بندي شده موافقيم.

در اين جلسه توليدكنندگان و صادركنندگان زعفران با اشاره به اين مطلب كه تنها ‌3 تا ‌4 درصد زعفران ايران به صورت بسته‌بندي‌هاي كوچك صادر مي‌شود، اظهار كردند: شركت‌هاي صادركننده واقعي ايراني در رقابت با شركت‌هاي اسپانيايي نمي‌توانند از مزيت‌هاي اين كالاي انحصاري كشور استفاده كنند. نمي‌توانيم زعفران را در بسته‌بندي‌هاي كوچك و با برندهاي متعلق به ايران به مصرف كننده نهايي برسانيم.

توليدكنندگان و صادركنندگان در ادامه بيان كردند: علاوه بر تهديدها و فشارها و اتهامات واهي كه از سوي رقبا و دشمنان زعفران ايراني اعمال مي‌شود، واسطه‌هاي داخلي نيز در سال جاري نقش مخربي را در مصادره منافع توليدكنندگان و صادركنندگان به نفع خود داشته‌اند.

صادركنندگان زعفران تصريح كردند: با وجود كاهش محصول در سال جاري باز هم منافع زعفران به توليدكننده و صادركننده واقعي نمي‌رسد و زعفران هم‌چنان به حالت فله و اغلب توسط واسطه‌ها راهي اسپانيا، امارات و ديگر كشورها مي‌شود.

محسن احتشام ـ يكي از صادركنندگان زعفران ـ در حاشيه اين جلسه به خبرنگار ايسنا، گفت: صنعت نوپاي بسته‌بندي زعفران و فعاليت اصولي روي اين محصول در ابتداي راه، در آستانه نابودي است و دولت بايد در تصميمات حمايتي خود تسريع كند.

علي شريعتي‌مقدم ـ رييس صندق توسعه صادرات زعفران ـ نيز اظهار كرد: به علت افزايش قيمت زعفران به بيش از ‌5/2 برابر و تسلط واسطه‌ها بر بازار، واحدهاي بسته‌بندي زعفران در آستانه تعطيلي قرار گرفته‌اند و زعفران هم‌چنان به صورت فله در حال صادرات است.

او با اشاره به اين مطلب كه بيش‌تر خواسته‌هاي تشكل‌هاي بخش توليد و صادرات زعفران به تصويب دولت رسيده، ابراز اميدواري كرد كه حمايت‌هاي دولت براي ايجاد ارزش افزوده زعفران، اجرايي شود.

رييس صندق توسعه صادرات زعفران اضافه كرد: با تحقق حمايت‌ها، بايد به سرعت امكان فروش مستقيم زعفران با برند ملي را ايجاد كنيم، تا آسيب‌پذيري به حداقل برسد و در عين حال كنترل كيفيت دقيق‌تر انجام شود. 
وي گفت: ايجاد انسجام و ساماندهي صادرات از ضرورت‌هاي فوري زعفران ايران است.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
rooghayeh.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal