معاون وزير جهاد كشاورزي: صادرات محصولات كشاورزي 60 درصد افزايش يافت
1385/08/06

 

 

خبرگزاري فارس: معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزير جهاد كشاورزي با اعلام اين كه ضريب خودكفايي محصولات اساسي كشاورزي به 94 درصد رسيد گفت: ‌صادرات محصول كشاورزي در 12 ماهه منتهي به مرداد 85 حدود 60 درصد از دوره مشابه بيشتر بوده است.     

 

 

صادق خليليان در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، افزود: صادرات محصولات كشاورزي در 12 ماه منتهي به پايان مردادماه 1385 حدود 9/1 ميليارد دلار بوده است كه در مقايسه با مدت مشابه سال قبل از رشد 60 درصدي برخوردار بوده است.

معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزير جهاد كشاورزي، پرداخت نقدي پول خريد محصول به كشاورزان گندمكار را نمونه موفقيت اين وزارتخانه در حمايت از كشاورزان خواند و گفت: در ساير محصولات هم پرداخت بهاي محصول كشاورزان با كمترين تأخير صورت مي‌گيرد، به گونه‌اي كه تاكنون بدهي دولت به كشاورزان به طور كامل پرداخت شده و هيچ زماني چنين سابقه‌اي نداشته است.

خليليان با اشاره به افزايش ضريب خودكفايي محصولات اساسي به 94 درصد گفت: ‌نرخ رشد توليد كشاورزي 1/7 درصد، يعني بيش از هدف قانون برنامه‌ چهارم توسعه بوده است.

معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزير جهاد كشاورزي ادامه داد‌: افزايش صادرات محصولات كشاورزي نيز نشان مي‌دهد كه سياستهاي پيش‌روي دولت در بخش كشاورزي، مثبت و درست بوده است.

وي بيان داشت: ادامه سياست‌هاي دولت در بخش كشاورزي به نفع كشاورزان و در جهت افزايش درآمد روستاييان، كاهش فقر و بيكاري و افزايش رفاه يك سوم جمعيت كشور ساكن در روستاها مي‌شود.

معاون برنامه‌ريزي و اقتصادي وزير جهاد كشاورزي ادامه داد: ‌شاخص‌هاي كشاورزي نشان مي‌دهد كه دولت راه درستي در بخش كشاورزي پيش‌رو گرفته است، البته نقاط ضعف هم وجود دارد كه بايد شناسايي و تقويت شود.

خليليان در مورد توجه كيفيت به موازات توجه به خودكفايي محصولات، گفت: زماني كه نيمي از نياز كشور به گندم، از خارج كشور وارد مي‌شد، سالي يك ميليارد دلار ارز از كشور خارج مي‌شد، بزرگترين مشكل نان، كيفيت آرد و نان بود و همه مصرف‌كنندگان نسبت به آن گله داشتند.

وي ادامه داد: در حال حاضر كه واردات گندم قطع شده است و صرفه‌جويي ارزي صورت گرفته است، اين ارز در جهت توسعه زير ساخت بخش كشاورزي استفاده مي‌شود.

خيليليان گفت:‌ افزايش بازدهي آبياري كشاورزي يكي از زيرساخت‌هاي مورد نياز بخش كشاورزي است، همچنين مجموع شاخص‌هاي كيفي گندم نشان مي‌دهد كه شاخص‌ها روبه بهبود و افزايش است.

وي تأكيد كرد: در بحث خودكفايي گندم به پتانسيل كشور توجه شده و از مزيتهاي اقتصادي جهت افزايش كمي و كيفي محصول استفاده شده است.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal