معاون وزیر جهاد کشاورزی: سال آینده سطح زیرکشت سیب‌زمینی افزایش می‌یابد
1386/08/06

به گزارش خبرنگار كشاورزي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محمدرضا جهانسوز در حاشيه برداشت كشت دوم سيب‌زميني كه امسال براي اولين بار در مناطق سردسير كشور در 100 هكتار از مزارع اردبيل كاشته شده بود، گفت: طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام گرفته سال آينده اين ميزان به پنج ميليون تن خواهد رسيد.

وي تصريح كرد: بعد از برداشت محصول اول از مزارع در تيرماه، كاشت سيب‌زميني به عنوان كشت دوم انجام گرفت كه برداشت خوبي داشته است و در سال‌هاي آينده سطح زيركشت سيب‌زميني به عنوان كشت دوم افزايش خواهد يافت.

معاون زراعت وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه براي رسيدن به ثبات بازار متعادل سيب‌زميني بايد توليدكننده و مصرف كننده به منافع خود برسند، خاطرنشان كرد: تعامل خوب بين سازمان جهاد كشاورزي، كشاورزان و اتحاديه‌هاي مرتبط نتايج مطلوبي خواهد داشت.

جهانسوز افزود: جهاد كشاورزي علاوه بر مسووليت توليد سيب‌زميني مسوول تهيه و اجراي برنامه‌هايي براي ذخيره و صادر كردن و توسعه منابع فرآوري سيب‌زميني است.

وي از تهيه برنامه پنج ساله براي توليد كمي و كيفي سيب‌زميني در كشور خبر داد و گفت: سال 2008 از طرف سازمان خواروبار جهاني به عنوان سال سيب‌زميني نامگذاري شده كه برنامه‌هاي مختلفي براي افزايش ميزان توليد سيب‌زميني با كيفيت بالا پيش‌بيني شده و اين سال به عنوان سال پايه براي حركت به سوي افزايش توليد خواهد بود.

معاون زراعت وزير جهاد كشاورزي سرانه مصرف سيب‌زميني در سطح كشور را 260 كيلوگرم اعلام و تصريح كرد: مي‌خواهيم با معرفي فوايد سيب‌زميني اين ميزان را به 350 كيلوگرم برسانيم.

جهانسوز ميزان برداشت سيب‌زميني در كشت دوم را مطابق با محصول توليدي مناطق گرمسيري و حدود چهارهزار و 300 كيلوگرم در هكتار عنوان كرد و افزود: اين ميزان برداشت راه را براي افزايش سطح زيركشت سيب‌زميني در كشت دوم هموار كرد.

وي در پايان از بالا بودن مصرف برخي مواد غذايي كه براي بدن مضر است انتقاد كرد و گفت: متوسط سرانه جهاني شكر 19 تا 20 كيلوگرم است درحاليكه اين ميزان در كشور ما بين 29 تا 30 كيلوگرم است.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal