پوست‌های زینتی و صادراتی ایران بررسی ژنتیکی می شود
1386/08/06
 

رئيس بخش بيوتكنولوژي موسسه تحقيقات علوم دامي كشور با اعلام اين مطلب به خبرنگار ايانا گفت: سه نژاد شاخص گوسفند ايراني به نام‌هاي كبوده شيراز، قره‌گل و زندي به دليل دارا بودن پوست زينتي و صادراتي از ارزش اقتصادي بالايي برخوردار هستند.

دكتر اميرنيا با اشاره به تهيه نقشه ژنتيكي اين سه نژاد با استفاده از ريزماهواره‌ها،‌افزود: اجراي طرح بررسي تنوع ژنتيكي گوسفند، قره‌گل، كبوده شيراز و زنده با استفاده از 15 نشانگر ريزماهواره طي يك تا دو ماه آينده آغاز مي‌شود.

وي اظهار داشت: در اين طرح بررسي مي‌شود آيان اين سه نژاد از نظر ژنتيكي در معرض انقراض هستند يا نه و اينكه زمان جدا شدن اين سه نژاد و چه زماني رخ داده است.

اميرنيا پراكنش گوسفند كبوده شيراز را در مناطق شرق و جنوب شرق فارس، قره‌گل را در شمال خراسان و زندي را در استان تهران و اطراف همچون قم،‌ سمنان و مركزي اعلام كرد.

رئيس بخش تحقيقات بيوتكنولوژي پوست اين گوسفند را بسيار باارزش و با نقش و نگارهاي زيبا دانست و تصريح كرد: برآورد دقيقي از توليد پوست اين گوسفندان در كشور وجود ندارد.

وي در ادامه خاطر نشان ساخت: شواهد تاريخي حاكي از وجود منشا مشترك ژنتيكي در اين سه گوسفند است كه استفاده از نشانگرهاي ژنتيكي اين امر را ممكن مي‌سازد./


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر18 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
amalkard rafsanjan.doc فایل:
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal