صادرات 800 هزار تنی انواع محصولات سبزی و صیفی
1387/11/19

 

مديركل دفترسبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي گفت: امسال 800 هزار تن انواع محصولات سبزي و صيفي به ارزش 266 ميليون دلار صادرات داشته‌ايم.

مهندس محمدمهدي بحريني در گفت‌وگو با (ايسنا)، صادرات سال گذشته سبزي و صيفي را 795 هزار تن به ارزش 184 ميليون دلار ذكر كرد و افزود: امسال از لحاظ وزني حدود هفت درصد و از لحاظ ارزشي 5/44 درصد در صادرات سبزي و صيفي رشد داشته‌ايم كه اين آمار رشد چشمگيري را نشان مي‌دهد.

وي با بيان اينكه امسال به‌رغم سرمازدگي و خشكسالي سال گذشته توليد سبزي و صيفي مطلوب بود، تصريح كرد: خوشبختانه با توجه به اينكه در سال زراعي 87 ـ 87 سرمازدگي را نداشتيم، پيش‌بيني مي‌كنيم سال آينده اگر خشكسالي هم داشته باشيم توليد سبزي و صيفي نسبت به امسال افزايش داشته باشد.

بحريني با تاكيد بر اينكه امسال عملكرد در توليدگوجه فرنگي و سيب زميني بسيار مطلوب بود، ادامه داد: سال گذشته متوسط عملكرد گوجه فرنگي حدود 34 تن در هكتار بود ولي امسال به‌رغم نوسانات سطحي كه در اين محصول بوجود آمد، در توليد خارج از فصل گوجه فرنگي در حال رسيدن به عملكرد 40 تن در هكتار نيز هستيم.

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: در طرح استمرار عملكرد سيب‌زميني از 22 تن در هكتار سال قبل اكنون به 31 تن در هكتار رسيده است كه همه اين افزايش عملكردها به‌دليل استفاده از بذر و مراقبت مناسب به‌دست آمده است.

او با بيان اينكه امسال توليدكننده‌ها براي مازاد محصول سبزي و صيفي خود با نگراني زيادي مواجه نشدند، افزود: مازاد محصول كشاورزان صادر خواهد شد البته اميدواريم بقيه دستگاه‌ها نيز در اين مسير كمك‌هاي لازم را داشته باشند تا مشكلي متوجه توليدكنندگان نشود.

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي در ادامه از برگزاري كنگره ملي گوجه‌فرنگي در روزهاي 23 و 24 بهمن ماه امسال در شهر مشهد خبر داد و گفت: اين كنگره براي نخستين بار در كشور و براي مباحث توليد و فرآوري گوجه‌فرنگي برگزار خواهد شد.

وي در پايان با بيان اينكه در زمينه فرآوري گوجه فرنگي در كشورمان بسيار مطلوب عمل شده است، افزود: در حال حاضر 140 كارخانه فرآوري گوجه فرنگي در كشور وجود دارد كه اين كارخانه‌ها از ظرفيت بسيار بالايي نيز برخوردار هستند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal