تهیه طرح جامع پنبه برای حمایت از صنعت نساجی
1391/06/06

به دنبال انتشار مطلبي مورخ 7/5/91 از سوي روزنامه كيهان با عنوان "طلاي سفيد خراسان رضوي در آستانه نابودي" روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي به اين شبهات پاسخ داده است.متن جوابيه به شرح ذيل است:


در ابتدا اين نكته قابل ذكر است كه برخي آمار و اطلاعات نقل قول شده فاقد اعتبار واشتباه مي باشد. در بخشي از مطلب ذكر شده: «بيش از 15 هزار تن پنبه محلوج تصفيه شده در كارخانه هاي پنبه شهرستان رشتخوار به دليل واردات بي رويه باقي مانده و قيمت آن كاهش يافته ....» . در اين خصوص بايد گفت براساس گزارش هاي دريافتي از استان خراسان رضوي طي سال 1390 در شهرستان رشتخوار حدود 6 هزار هكتار پنبه كشت گرديده و از ميزان وش وارده به دو كارخانه فعال شهرستان (سفيدوش جنت و سفيدگل جنگل) تنها 800 تن محلوج باقي مانده است كه با ارقام منعكس شده در روزنامه مذكور (بيش از 15 هزار تن) قابل قياس نمي باشد.

- در سال گذشته بدليل شرايط اقتصادي، مصرف پنبه در صنايع نساجي كشور با افت مواجه گرديد. بطوريكه عليرغم كاهش شديد قيمت هاي جهاني و كاهش توليد داخلي ميزان واردات محلوج به كشور نه تنها افزايش نيافت بلكه در مقايسه با سال گذشته كاهش 15 درصدي را نيز تجربه كرد. - در بخشي ديگر از مطالب اشاره شده است كه«هزينه هاي توليد افزايش يافته ولي برنامه منسجم در وزارت جهاد كشاورزي براي حمايت از پنبه كاران وجود ندارد». در اين موردنيز بايد گفت طي سال 1389 با كاهش ذخيره پنبه در جهان قيمت هاي پنبه رشد قابل توجهي داشت و در سال 1390 بدليل شرايط بازرگاني بوجود آمده سطح كشت پنبه در كشور مشابه ديگر كشورها افزايش يافت و متعاقب آن بواسطه عدم كشش بازار، قيمت ها مجدداً با افت شديد مواجه شد. بطوريكه قيمت محلوج در بورس ليورپول حدود 40 درصد نسبت به سال پيش از آن كاهش يافت. لذا در سال 1390 عليرغم رشد هزينه ها كه طي سالهاي اخير ادامه داشته است. شرايط بازار و قيمت ها انتظار زارعين پنبه كار را برآورده نكرد.در جدول ذيل شرح فوق با ارقام نشان داده شده است.


 

  سال

ميانگين قيمت

ميزان‌واردات‌محلوج (تن)

خريدداخلي ‌نساجي (تن)

جذب محلوج توسط نساجي (تن)

آسياي ميانه (سنت بر كيلو)

داخلي (تومان)

1389

2/383

4700-3700

45000

35000

80000

1390

5/242

3100

38000

32000

70000

تغييرات (%)

36-

17-

15-

8-

13-

 - در جهت كاهش هزينه هاي توليد و افزايش درآمد زارعين پنبه كار با واردات 3 دستگاه كمباين پنبه چين الگويي اقدامات موثري بعمل آمده و هم اكنون زمينه خريد چند دستگاه توسط متقاضيان (تشكل ها و بخش خصوصي) فراهم گرديده است.
از طرفي اجراي طرح كشت مستقيم غلات

- پنبه نيز كه كاهش هزينه ها و افزايش بهره وري را در بردارد در دست اجرا است و سطح كشت آن رو به فزوني است. درضمن ارقام جديدي ازپنبه در مناطق شمالي كشور معرفي و كشت گرديده كه وضعيت عملكرد و زودرسي را بهبود بخشيده است.در همين راستا اين معاونت طرحي را طي 2 سال اخير با عنوان طرح جامع صنعت پنبه با نگرش حمايت از بخش كشاورزي و صنعت نساجي تهيه و تنظيم و به مقامات مسئول ارائه داده كه در صورت تصويب دستيابي به اهداف بلندي شامل توسعه مكانيزاسيون، تسهيل امور زراعي، ارتقاء بهره وري و بهبود شرايط اقتصادي و بازرگاني داخلي را به ارمغان خواهد آورد. اميد است با پشتيباني مسئولين ذيربط اين امر نيز محقق گردد.

تعداد مشاهده خبر25 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
سيماي%20سلام[1].pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal