ایران امسال به جرگه کشورهای صادرکننده سیب زمینی می‌پیوندد
1387/03/22

معاون توليدات گياهي وزارت جهادكشاورزي اعلام كرد: با وجود خشكسالي در نقاط مختلف كشور به علت برنامه‌ريزي منسجم و اصلاح الگوي كشت، ايران امسال با افزايش توليد به جمع كشورهاي صادركننده سيب زميني در جهان مي‌پيوندد.

دكترمحمدرضا جهانسوز درحاشيه نخستين هم‌انديشي ملي سيب زميني در اردبيل به خبرنگار ايرنا گفت: براساس پيش بيني كارشناسان ، ميزان توليد امسال سيب زميني در كشور به بيش از پنج ميليون تن خواهد رسيد.

وي با اشاره به واردات سيب زميني در سال زراعي گذشته افزود: توليد اين محصول از امسال در سطح كشور پايدار مي‌شود و با پايداري ميزان توليد ، زمينه براي صادرات اين محصول در سالهاي آتي فراهم مي‌شود.

وي گفت: كشاورزان ايراني در دو سال اخير با بهره‌گيري از توان علمي و تحقيقاتي و روشهاي نوين كشت ميانگين توليد در هكتار را افزايش داده‌اند و اين ميانگين هم‌اكنون به ‪۲۷تن رسيده كه پيش‌بيني مي‌شود تا چند سال آتي به ‪۳۰تن هم برسد.

وي اظهار داشت: كشور ما در توليد سيب زميني توانمندي خوبي دارد و موسسات تحقيقاتي خوبي در زمينه توليد و بذر اين محصول در حال فعاليت هستند و در مزارع نيز كشاورزاني در كشور وجود دارند كه از هر هكتار بيشتر از يكصد تن محصول سيب زميني برداشت مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، جهانسوز همچنين گفت: تمايل كشاورزان به كشت اين محصول به علت ثبات قيمت در دو سال اخير و مزيت نسبي صادرات آن نسبت به محصولات ديگر كشاورزي موجب شده كه امسال تقاضاهايي براي خريد سيب زميني ايران از كشورهايي كه قبلا صادركننده سيب زميني به كشور ما بودند، دريافت كنيم.

وي بااشاره به رونمايي نخستين رقم ملي سيب زميني به نام ساوالان در حاشيه اين همايش برتري نسبي اين رقم نسبت به انواع كشت شده خارجي افزود: توليد اين رقم سيب زميني يك موفقيت براي جامعه كشاورزي كشورمان محسوب مي‌شود.

نخستين هم‌انديشي سراسري سيب زميني روز سه شنبه در مجموعه فرهنگي و هنري كوثر اردبيل با حضور كارشناسان ، كشاورزان ، توليدكنندگان و محققان اين محصول برگزار شد.

استان اردبيل از نقاط مهم كشت سيب‌زميني در ايران محسوب مي‌شود و حدود يك ششم از محصول توليدي سيب زميني در كشور در اين استان توليد مي‌شود.اداره كلروابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir

pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal