ذخيره سازي مناسب براي تامين گوشت قرمز و سفيد مردم در ماه مبارك رمضان
1388/05/07

با جوجه ريزي و ذخيره سازيهاي بسيار مناسب و معقول وزارت جهاد كشاورزي، رمضان امسال، مردم هيچ مشكلي در تامين گوشت قرمز و سفيد نخواهند داشت. سخنگوي وزارت جهاد كشاورزي با اعلام اين مطلب در گفتگو با خبرنگار ايانا گفت: ذخيره سازي فراورده هاي دامي، طي چهار سال گذشته از سازماندهي خوبي برخوردار بوده است.دكتر محمدحسين انصاري فرد افزود: دليل اين ساماندهي، افزايش توليد در زمانهاي پرمصرف سال است.وي آرامش روزه داران در ماه رمضان را يك تكليف الهي عنوان كرد و گفت: در جهت تامين گوشت قرمز، سفيد و تخم مرغ در طي چهار ماهه گذشته بيش از 20 هزار تن گوشت مرغ ذخيره سازي شده است.دكتر انصاري فرد درباره قيمت اين محصولات گفت: مرغ به قيمت دو هزار و 50 تومان و گوشت قرمز با قيمت پنج هزار تومان در بازار موجود است.

زنجيره سرد، سلامت و كيفيت گوشت را حفظ مي كند

وي به كيفيت بالاي فراورده هاي دامي منجمد اشاره و خاطرنشان كرد: به دليل گرمي هوا در فصل تابستان، بلافاصله پس از كشتار، مرغها در سردخانه فريز مي شود و به صورت منجمد در مرغ فروشيها عرضه مي شود.دكتر انصاري فرد وجود زنجيره سرد را براي حفظ سلامت و كيفيت گوشت قرمز و سفيد الزامي دانست و گفت: كيفيت بالاي محصولات عرضه شده، خاطره مردم را از گوشتهاي منجمد وارداتي تغيير خواهد داد.

وي در ادامه گفت: مردم كشورمان به دليل مصرف گوشتهاي وارداتي كه پس از گذر از اقيانوس به كشور مي رسيد و در كشور هم دوباره منجمد مي شد خاطره خوبي از مرغ يخ زده ندارند و مردم ترجيح مي دهند از محصولات گرم و تازه استفاده كنند، اما لازم است بدانيم كه گوشتهاي عرضه شده در بازار امسال ماه رمضان، كاملا تازه و با كيفيت است.

مديركل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي به مردم نويد داد كه گوشتهاي ذخيره شده فعلي داخلي بوده و فقط از سردخانه شركت پشتيباني دام خارج و به فريزرهاي مردم وارد مي شود.

ورود گوشت گرم به كشور

دكتر انصاري فرد در ادامه گفت: وزارت جهاد كشاورزي با كشورهاي سودان، ارمنستان و قرقيزستان قراردادهايي را براي وارد كردن گوشت گرم به كشور امضا كرده است.وي افزود: همچنين پيشنهاداتي براي حضور بخش خصوصي در كشورهاي ديگر براي راه اندازي پرورش دام داده شده است كه بايد اين بخش حضور خود را اعلام كند.دكتر انصاري فرد از عدم نياز به واردات گوشت قرمز و سفيد ياد كرد و گفت: امسال جمهوري اسلامي ايران به 10 كشور صادركننده مرغ دنيا پيوست.

وي افزود: طي چهار سال گذشته به دليل كمبود حتي يك كيلوگرم مرغ هم وارد نشد و اگر هم وارداتي بود به صورت محدود توسط بخش خصوصي براي تنظيم بازار بود.دكتر انصاري فرد مصرف مرغ در كشور را ماهي 120 هزار تن اعلام كرد و گفت: در مناسبتهاي خاص، مقدار مصرف به 125 هزار تن مي رسد كه خوشبختانه ذخيره كشور براي اين موضوع در حد مناسبي است.وي از جوجه ريزي بالاي 80 ميليون قطعه در تيرماه خبر داد و خاطرنشان كرد: در خردادماه اين جوجه ها، آماده عرضه به بازار خواهند شد و در شهريور و مردادماه نيز ما بالاي 120 هزار تن گوشت مرغ خواهيم داشت.دكتر انصاري فرد ايران را جزو كشورهاي توسعه يافته اي عنوان كرد كه ضريب رشد توليد بالايي داشته است.

وي افزود: ضريب رشد توليد در گوشت قرمز طي سال گذشته بالاي چهار درصد و گوشت سفيد بالاي هفت درصد بوده است در صورتي كه رشد جمعيت 5/1 تا دو درصد برآورد شده است./

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal