پيش بيني توليد 1 ميليون تن خـرمـا در كشور
1388/06/11

 

مديركل دفتر امور ميوه وزارت جهاد كشاورزي سطح زيركشت خرما در سال 87 را 247 هزار و 40 هكتار ذكر كرد و با اشاره به اينكه در همين سال يك ميليون و 25 هزار و 752 تن خرما در كشور توليد شده است پيش‌بيني كرد كه در سال 88 نيز بالغ بر يك ميليون تن خرما در كشور توليد شود.

مهندس آقا رضا فتوحي در گفت‌وگو با (ايسنا)، با بيان اينكه سال گذشته متوسط عملكرد در واحد سطح خرما در كشورمان حدود 5 تن در هكتار بود، افزود: سال گذشته از ميزان كل توليد خرماي كشور حدود 30 هزار تن خرماي مصرفي (20 درصد) براي بخش فرآوري و صنايع فعال و مابقي براي مصرف تازه‌خوري حدود 70 درصد تخمين زده مي‌شود. فتوحي با اشاره به اينكه بيشترين توليد خرماي كشور در استان‌هاي بوشهر، هرمزگان، خوزستان، فارس، كرمان، سيستان و بلوچستان و منطقه جيرفت و كهنوج صورت مي‌گيرد، ادامه داد: سرانه توليد خرما در ايران حدود 15 كيلوگرم است كه خوشبختانه امسال شاهد همزماني توليد برخي ارقام از جمله‌ خرماي زودرس آل مهتري، مضافتي و كبكاب با ماه مبارك رمضان هستيم.

مديركل دفتر امور ميوه وزارت جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: باتوجه به اينكه بخش عمده‌اي از نخيلات كشور داراي ارقام نامناسب بوده و همچنين به دليل بالا رفتن سن اين باغات، با كاهش عملكرد اين محصول مواجه خواهيم شد به همين دليل برنامه اصلاح و جايگزيني نخيلات كشور با استفاده از ارقام تجاري بازارپسند، مهمترين اولويت دفتر ميوه‌ها است. وي با اشاره به اينكه در حال حاضر براساس آمار سازمان خوار و بار كشاورزي (FAO)، جمهوري اسلامي ايران، مقام اول از نظر سطح زيركشت و مقام دوم توليد را داراست، افزود: توسعه 4 هزار و 858 هكتار از باغات خرما، حذف و جايگزيني 4 هزار و 496 هكتار و اصلاح 9 هزار و 600 هكتار از نخيلات كشور از اهداف برنامه توسعه در سال 88 هستند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal