‌200 هزار تن سيب‌زميني به كشورهاي روسيه، اوكراين، تركمنستان و قرقيزستان صادرشد
1387/08/28

 

مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهاد كشاورزي گفت: طرح استمرار كشت سيب‌زميني در كشور در حال اجراست.

به گزارش (ايسنا)، مهندس بحريني در همايش سيب‌زميني در چكنه نيشابور تصريح كرد: طرح استمرار كشت سيب‌زميني در حال حاضر در مناطق گرمسيري از ‌10 سال پيش با انتخاب ارقام مناسب شروع شده است و ادامه دارد و در حال حاضر سطح زير كشت اين محصول در كاشمر ‌190 هزار هكتار با متوسط عملكرد به ازاي هر هكتار ‌5/28 تن است.

وي افزود: متوسط عملكرد كاشمر به‌ازاي هر هكتار سيب‌زميني ‌12 تن از متوسط عملكرد جهاني بيشتر است و اين يك ركورد براي كشور ايران محسوب مي‌شود. پيش‌بيني مي‌شود در سال جاري بيش از پنج ميليون تن سيب زميني برداشت شود كه نسبت به سال گذشته ‌5/1 تن در هكتار محصول بيشتر است.

بحريني ابراز كرد: در سال گذشته مقدار ‌205 تن بذر اصلاح شده در كشور توليد شد كه امسال پيش‌بيني مي‌شود اين ميزان به ‌300 تن برسد و طبق اعلام موسسه تحقيقات كشور، عملكرد بذرهاي توليد داخلي از بذرهاي خارجي بهتر بوده و اين دستاورد را به محققان و توليدكنندگان تبريك مي‌گوييم.

وي اظهار كرد: ‌56 رقم سازگار بذر سيب‌زميني در ايران كشت مي‌شود و كشاورزان در فصل زمستان در مناطق گرمسيري كشور با توانمندي كشت در خارج از فصل با ركورد ‌70 تن در هكتار و ‌20 تن متوسط عملكرد، توليد دارند كه اين رقم از متوسط جهاني بيشتر است.

بحريني افزود: امسال ‌200 هزار تن سيب‌زميني به كشورهاي روسيه، اوكراين، تركمنستان و قرقيزستان صادرات داشته‌ايم كه اين امر ادامه دارد و كشاورزان و تجار بايد سيب‌زميني را به صورت بسته‌بندي شده ارايه كرده و از صادرات به صورت فله‌اي خودداري كنند.

وي يادآور شد: سيب زميني در كشورهاي اروپايي به عنوان غذاي اصلي محسوب مي‌شود و از آن حدود ‌200 نوع غذا به دست مي‌آورند ولي در ايران به عنوان غذاي دوم و سوم بعد از نان و برنج محسوب مي‌شود.

بحريني تاكيد كرد: تهيه آرد سيب زميني براي تهيه نان و امكان اختلاط با آرد گندم جهت غني سازي بايد در دستور كار قرار گيرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal