ضرورت همكاري بيشتر دستگاه ها براي جلوگيري از تخريب و تغيير كاربري اراضي كشاورزي
1392/04/11

رييس سازمان امور اراضي كشور گفت: فرهنگ سازي، اطلاع رساني و آگاهي بخشي به مردم مهمترين اصل براي جلوگيري از تخريب روز افزون اراضي كشاورزي و ملي است.

  به گزارش خبرنگار ايرنا، جعفر گرجي پور در نشست هم انديشي با مديران ستادي سازمان جهاد كشاورزي كهگيلويه وبويراحمد افزود: تا زماني كه حراست و صيانت از منابع و اراضي ملي و كشاورزي به عنوان يك فرهنگ عمومي در بين مردم ، مسوولان و جامعه نهادينه نشود، نبايد انتظار كاهش تخريب هاي روز افزون و تغيير كاربري هاي غيرمجاز را در سطح كشور داشت.

وي پديده ويلا سازي وايجاد اردوگاه هاي تفريحي و گردشگري در حاشيه شهرها و مناطق خوش آب و هوا را يكي از عوامل اصلي در تهديد و تخريب اراضي كشاورزي خواند و بر ضرورت توقف و رعايت قانون در اين زمينه تاكيد كرد.

گرجي پوراظهار كرد: بررسي ها نشان مي دهد كه روند تخريب اراضي كشاورزي به ويژه از سال هاي ۱۳۳۵ تا دهه ۹۰ روند رو به افزايشي داشته كه توسعه شهرنشيني و تغيير كاربري هاي غيرمجاز مهمترين دليل اين تخريب ها بوده است.

 وي بورس بازي ها و دلال بازي ها در عرصه اراضي كشاورزي و تحميل برخي خواسته هاي نامعقول را در اين راستا يادآور شد و اظهار كرد: قانون به صراحت تاكيد كرده كه هرگونه تغيير كاربري و بهره برداري از اراضي كشاورزي در هرجاي كشور بايد با هماهنگي اموراراضي و سازمان جهاد كشاورزي آن منطقه انجام شود.

 گرجي پور بر ضرورت همكاري و تعامل بيشتر دستگاه هاي خدمات رسان در همه استان هاي كشور نيز تاكيد كرد.

 وي گفت: بر اساس برخي آمارها سالانه افزون بر ۱۰هزارهكتار از اراضي مستعد كشاورزي در سطح كشور تخريب و تغيير كاربري مي شوند كه يك آفت و تهديد اساسي محسوب مي شود.

 رييس سازمان اموراراضي كشور ميزان عرصه طبيعي در كشور را افزون بر۱۶۵ ميليون هكتار عنوان كرد و افزود: ۱۸ميليون هكتار آن معادل ۱۱ درصد اراضي زراعي و باغي است.

 وي با بيان اينكه زمين هاي كشاورزي در دنيا تنها ۱۲ درصد از كل مساحت جهان را در برمي گيرد ، افزود: ۹۹درصد از توليد مواد غذايي در دنيا از طريق همين زمين هاي كشاورزي تامين مي شود.

گرجي پور با اشاره به اهميت و بركات زمين در ابعاد مختلف به ويژه در توسعه پايدار روستاها و ايجاد اشتغال، افزود: هم اكنون سرانه زمين در جهان حدود ۶/۶ دهم درصد و تعداد كل بهره بردان بخش كشاورزي نيز حدود دو و نيم ميليارد نفر است.

 رييس سازمان اموراراضي كشور گفت: جمعيت بهره بردار بخش كشاورزي در ايران افزون بر چهار ميليون و ۵۰۰ هزار نفر است.


تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal