ذخایر آرتمیای دریاچه ارومیه بازسازی می‌شود
1387/07/21

رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران گفت: اين موسسه هم اكنون در حال اجراي پروژه‌هاي مشتركي براي بازسازي ذخاير آرتمياي درياچه اروميه است.

دكترعباسعلي مطلبي روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا افزود: اين پروژه‌هاي مشترك با همكاري سازمان حفاظت از محيط زيست و سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد (فائو) در حال اجرا است.

به گفته وي، با اجراي اين پروژه‌ها ضمن تشكيل بانك ژن آرتميا، امكان پرورش اين موجود آبزي در مزارع پرورشي و خارج از درياچه اروميه فراهم مي شود.

وي در ادامه اظهار داشت: با افزايش شوري درياچه اروميه، موسسه تحقيقات شيلات ايران هم اكنون سرگرم اجراي يك پروژه تحقيقي براي امكان سنجي مقاومت گونه‌هاي تك جنسي يا دوجنسي آرتميا در درياچه اروميه با توجه به شرايط شوري در اين محيط طبيعي است.

مطلبي سپس تصريح كرد: نتايج حاصل از اجراي اين پروژه‌هاي تحقيقاتي اين امكان را فراهم كرده است كه در صورت تهديد اكوسيستم، اين گونه با ارزش اقتصادي حفظ و سپس امكان تكثير و توسعه آن وجود داشته باشد.

اين مقام مسئول با اشاره به اجراي اين طرح مهم افزود: هم اكنون مي توان آرتمياي درياچه اروميه را با هر ميزان تقاضا و وسعت مزارع پرورشي، در كشور كشت كرد.

آرتميا يكي از سخت پوستان آبزي است كه در آب‌هاي لب شور تا آب‌هاي شور كه ميزان املاح آنها ممكن است تا چند برابر آب دريا باشد، زندگي مي‌كند.

در ايران اين آبزي به مقدار بسيار زياد در درياچه اروميه زندگي مي‌كند و در واقع تنها حيواني است كه در اين دريا زندگي مي‌كند.

در اواخر بهار و در فصول تابستان و پاييز مي‌توان توده‌هاي تخم را به صورت شناور در قسمت شرقي و جنوب شرقي درياچه اروميه مشاهده كرد .

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal