تولید سموم و کود بیولوژیک با استفاده از باکتری ها و قارچ های بومی کشور
1388/03/31

محققان پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي موفق به توليد آزمايشگاهي سموم و كودهاي بيولوژيك با استفاده از باكتري ها و قارچ‌هاي بومي كشور شدند.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي ، دكتر غلامرضا صالحي جوزاني رييس بخش بيوتكنولوژي ميكروبي پژوهشكده بيوتگنولوژي كشاورزي با اعلام اين خبر افزود:« سموم بيولوژيك حاصل از جداسازي ميكرو ارگانيزم هاي باكتريايي و قارچي قادرند بين 50 تا 100 درصد برخي از آفات و بيماري هاي گياهان را كنترل كنند.»

وي گفت:« سموم بيولوژيك توليد شده براي از بين بردن آقات سخت بال پوش و آفات پروانه اي سيب زميني، پنبه و درخت نارون و همچنين بيماري هايي مانند عامل مرگ گياهچه در چفندر قند ، بلاست برنج و بيماري هاي گلخانه اي كاربرد دارد. »

دكتر صالحي ادامه داد: « در پروژه هاي تحقيقاتي جداسازي و شناسايي ميكرو ارگانيزم هاي باكتري و قارچ بومي كشور، براي نخستين بار در دنيا محققان بخش بيوتكنولوژي ميكروبي نشان دادند باكتري استرپتو مايس علاوه بر قدرت سمي، داراي قدرت كودي است و مي تواند ضمن كنترل برخي بيماري هاي قارچي، در شرايط تنش هاي شوري و خشكي براي رشد گياهان مفيد باشد.»

وي استفاده از ضايعات محصولات كشاورزي و آب شور دريا رااز ويژگي هاي مهم توليد سموم و كود بيولوژيك با استفاده از باكتري ها و قارچ هاي بومي كشور عنوان كرد.

به گفته دكتر صالحي، استفاده از ضايعات كشاورزي اعم از ضايعات صنايع غذايي و ضايعات طبيعي حاصل از فعاليت‌هاي زراعي و باغي به عنوان محيط كشت ميكرو ارگانيزم هاي باكتري و قارچي با هدف كاهش هزينه هاي توليد صورت گرفته است.

وي با اشاره به اين كه هزينه توليد سموم و كودهاي بيولوژيك گرانتر از نوع شيميايي آفات است، بر لزوم حمايت و پرداخت يارانه به بخش خصوصي براي توليد انبوه سموم و كودهاي بيولوژيك تاكيد كرد.

رييس بخش بيوتكنولوژي ميكروبي درباره توجيه اقتصادي مصرف سموم و كود بيولوژيك در اراضي كشاورزي ابراز داشت:« قيمت محصولاتي كه به صورت ارگانيك و بااستفاده از عوامل بيولوژيك توليد مي شوند در اروپا تا 3 برابر قيمت محصولات معمولي است.»

وي در مورد اهميت مبادلات و مصرف سموم و كود بيولوژيك در بازارهاي بين المللي نيز گفت:« در سال 2007 ميزان تجارت سموم بيولوژيك در بازارهاي جهاني بيش از 300 ميليون دلار بوده و در سال 2005 نيز هند در راستاي حفظ محيط زيست و سلامت مردم بيش از 10 هزار تن كود بيولوژيك توليد كرده است. »

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر244 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal