فائو از جمهوری اسلامی ایران به خاطر پاک بودن از بیماری های آنفلوانزای طیور و طاعون گاوی تقدیرکرد
1387/03/26

وزير جهادكشاورزي ايران در ديدار همتاي آذربايجاني خود با اشاره به قدرداني سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد " فائو" از ايران به لحاظ پاك بودن مرغداري ها و دامداري ها از بيماري انفلوانزا و طاعون گاوي، براي انتقال دانش به جمهوري آذربايجان اعلام آمادگي كرد.

مهندس محمدرضا اسكندري در اين ديدار با اشاره مشتركات فرهنگي ، تاريخي و همكاري هاي نزديك اقتصادي دو كشور درباره توانمندي هاي كشورمان در زمينه انتقال دانش به مزارع گفت: اين اقدامات سبب شده است كشاورزان با بهره گيري از دانش از هرهكتارمزرعه سيب زميني 110 تن ، از هرهكتار مزرعه گندم حدود 13 تن ، از هرهكتار مزرعه چغندر 140 تن و از هر هكتار باغ مركبات بيش از 84 تن محصول برداشت كنند.

مهندس اسكندري با بيان اينكه هم اكنون سالانه بيش از 100 ميليون تن انواع محصولات در ايران توليد مي شود ، افزود: با انتقال دانش به عرصه هاي كشاورزي ظرفيت توليد محصولات تا سه برابر افزايش خواهد يافت .

وزير جهادكشاورزي درباره راهكارهاي مقابله با خشكسالي گفت : در يك سال اخير براي كاهش آثار خشكسالي بر ميزان و كيفيت توليدات ، بيش از هيجده رقم بذر مقاوم به خشكي شامل هفت رقم بذر گندم ، هفت رقم بذر چغندرقند ، يك رقم بذر جو و سه رقم بذر دانه روغني به كشاورزان معرفي شده است.

مهندس اسكندري در اين ديدار با اشاره به شرايط آب و هوايي مشابه دو كشور افزود: ايران براي انتقال دانش و تجارب خود در زمينه مقابله با خشكسالي و اجراي روش هاي بهينه مصرف آب به جمهوري آذربايجان آمادگي دارد.

وي خطاب به وزير كشاورزي و غذا جمهوري آذربايجان گفت : طرح موفق آبياري تحت فشار در منطقه دشت مغان بيانگر اقدامات ايران در خصوص طرح هاي بهينه سازي مصرف آب و مقابله با خشكسالي است.

مهندس اسكندري مبارزه بيولوژيك با آفات ، توليد سالانه يك ميليون و 500 هزارتن گوشت مرغ ، توليد سالانه 860 هزارتن گوشت قرمز، وجود 120 ميليون واحد دامي و توليد و صيد بيش از 600 هزارتن ماهي را از ديگر توانمندي هاي ايران دانست و افزود: توسعه همكاري دو كشور در زمينه شيلات و حفظ ذخاير ابزيان درياي خزر مورد تاكيد و توجه جمهوري اسلامي ايران است.

مهندس اسكندري با اشاره به گزارش و قدرداني سازمان خواربار و كشاورزي ملل متحد " فائو" از جمهوري اسلامي ايران به لحاظ پاك بودن مرغداري ها و دامداري ها از بيماري انفلوانزا و طاعون گاوي براي انتقال دانش به جمهوري آذربايجان اعلام آمادگي كرد.

وي گفت : براساس گزارش سازمان فائو از 1050 نمونه اي كه كارشناسان اين سازمان بين المللي از مرغداري ها گرفتند و با توجه به پاك بودن اين مراكز از بيماري آنفلوانزا ، اين سازمان بين المللي از ايران به لحاظ فعاليت هاي مناسب قرنطينه اي تقدير كرد.

 

 

وزير كشاورزي و غذاي جمهوري آذربايجان نيز در اين ديدار گفت : دو كشور مي توانند در زمينه توليد بذر محصولات زراعي و باغي ، تبادل تجارب و دانش در زمينه دامپروري ، مقابله با بيماري هاي دام و طيور ، توليد غذاي دام و مقابله با خشكسالي همكاري كنند.

عصمت عباس اف با اشاره به روند توسعه روابط دو كشور از سال 1372 و افزايش 5 تا ده درصدي توليدات كشاورزي در اين كشور گفت : نخستين بار است وزراي كشاورزي دو طرف ديدار مي كنند كه نويد دهنده توسعه روابط در بخش كشاورزي است.

وزيركشاورزي و غذا جمهوري آذربايجان ابراز اميدواري كرد : در اين ديدار موافقتنامه اي براي كنترل بيماري هاي دامي با جمهوري اسلامي ايران امضا شود.

 

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir

Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر12 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal