افزايش 2 برابري توليد مركبات در كشور
1391/05/14

رئيس موسسه تحقيقات مركبات كشور گفت: در 10 سال اخير ميزان توليد مركبات در كشور دو برابر شده است.به گزارش خبرگزاري فارس از بابل، مرتضي گل محمدي در نشست بررسي مشكلات بخش كشاورزي در مديريت جهادكشاورزي بابل، اظهار داشت: يكي از برنامه‌هاي مهم دولت در سال جاري جايگزيني باغات سالم مركبات به جاي باغات فرسوده است.

وي سطح زيركشت مركبات كشور را 291 هزار هكتار برشمرد و افزود: از اين تعداد بيش از 84 درصد سطح زيركشت آبي و بيش از 15 درصد سطح زيركشت به صورت ديمي است.

گل محمدي بيان داشت: ميزان توليد مركبات در كشور 18 تن در هر هكتار است در حالي كه ميزان توليد مركبات در كشورهاي پيشرفته 25 تن در هر هكتار بوده كه بايد با برنامه‌ريزي درست ميزان توليد مركبات در كشور را افزايش دهيم.

اين مسئول با اشاره به اينكه در 10 سال اخير ميزان توليد مركبات در كشور دو برابر شده است، بيان داشت: استان‌هاي مازندران، فارس، هرمزگان و كرمان بيشترين سطح زيركشت مركبات كشور را به خود اختصاص داده‌اند.

گل محمدي با اشاره به اينكه مازندران با دارا بودن 104 هزار هكتار باغ مركبات 38 درصد سطح زيركشت مركبات كشور را به خود اختصاص داده است، تصريح كرد: 45 درصد مركبات كشور در مازندران توليد مي‌شود.

وي بيان داشت: از سال 1370 تا 1380 ميزان توليد مركبات در مازندران از 2.5 ميليون تن به 4.5 ميليون تن در هكتار افزايش يافته است.

گل محمدي اذعان داشت: استان مازندران از نظر توليد مركبات رتبه نخست، سطح زيركشت رتبه سوم و صادرات محصولات باغي رتبه سوم كشور را دارا است.

وي واردات مركبات در زمان برداشت محصولات باغي را يكي از مشكلات اصلي بخش كشاورزي برشمرد و افزود: توسعه و افزايش سطح زير كشت مركبات به حمايت همه‌جانبه مسئولان نياز دارد.گل محمدي توسعه كشت گياهان دارويي را يكي از برنامه‌هاي مهم موسسه تحقيقات مركبات كشور عنوان كرد و بيان داشت: توجه به فرآورده‌هاي جانبي يكي از برنامه‌هاي مهم اين موسسه بوده و با توجه به اينكه استان مازندران مستعد توليد انواع گياهان دارويي است درصدد هستيم توليد اين محصول در مازندران را افزايش دهيم.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal