گزارش گروه اعزامي وزارت جهاد كشاورزي از آخرين وضعيت مناطق برف زده مازندران و گيلان
1392/11/19

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: در پي دستور رييس‌جمهور به وزراي خود براي حضور در استان‌هاي شمالي كشور كه با بارش برف سنگين مواجه شده‌اند، وزير جهاد كشاورزي تيمي را به اين استان‌ها اعزام كرده تا ضمن بازديد و برآورد خسارت، بتوان به كشاورزان آسيب‌ديده كمك كرد.حسن ركني  سرپرست تيم اعزامي وزارت كشاورزي به شمال كشور  در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار كرد:پس از جلسه روز چهارشنبه هيات دولت كه رييس جمهور به وزراي خود دستور داد براي رسيدگي هر چه سريع‌تر به وضعيت كشاورزان و مردم آسيب‌ديده استان‌هاي مازندران و گيلان از برف سنگين روزهاي اخير به اين مناطق اعزام شوند، وزير جهاد كشاورزي تيمي را به اين مناطق اعزام كرد تا از نزديك در جريان وضعيت كشاورزان قرار گيرد.

وي افزود: در جريان اين بازديد از شهرستان‌هاي نور، رامسر، تنكابن، چالوس و نوشهر كه عمدتا درگير برف سنگين روزهاي اخير بودند، بازديد شد و پروژه‌هاي كشاورزي آسيب‌ديده را از نزديك مشاهده شد تا بتوانيم ضمن برآورد خسارت، راهكاري براي جبران آن بينديشيم.

معاون بهبود توليدات دامي وزارت جهاد كشاورزي ادامه داد: در جريان بازديد از اين مناطق مشاهده شد بخشي از محصول سردرختي كه هنوز برداشت نشده بود و برخي از درختان و بسياري از تاج درخت‌هاي مركبات آسيب ديده‌اند.همچنين واحدهاي گلخانه‌اي شهرستان‌هاي اين استان از جمله تنكابن هم از نظر سازه‌اي و هم از نظر محصول توليد شده در خارج از گلخانه با آسيب‌هاي زيادي مواجه شده‌اند.

به گفته ركني برخي از انبارهاي موقت براي نگهداري مركبات در اين شهرستان‌ها با آسيب مواجه شدند كه سبب شد بخشي از محصول انبار شده از بين برود و بخشي ديگر در معرض سرمازدگي قرار گيرد. از سوي ديگر چند واحد مرغداري كه از نزديك مورد بازديد قرار گرفت به صورت كامل يا بخشي از آن آسيب ديده بود كه باعث شده بخشي از جوجه‌هاي در حال پرورش آن نيز تلف شوند.

تشكيل جلسه ستاد بحران در استان‌هاي مازندران وگيلان

معاون بهبود توليدات دامي وزارت جهاد كشاورزي گفت: گر چه مرغداران هوشمندانه عمل كردند و علي‌رغم غافلگير شدن توانستند گله‌هاي مولد و جوجه‌هاي در حال پرورش خود را به بخشي ازمرغداري‌هاي خود كه تخريب نشده بود، هدايت كنند اما اميدواريم هر چه سريع‌تر ضمن محاسبه دقيق خسارت‌هاي وارد شده به كشاورزان، غرامت به آنها از طريق دستگاه‌هاي مسئول پرداخت شود.

وي افزود: تيم اعزامي وزارت جهاد كشاورزي به همراه معاون برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور در استان گيلان حضور يافت و از پروژه‌هاي آسيب ديده بازديد كرده است.

ركني با اشاره به اينكه در ساعات پاياني روز گذشته جلسه ستاد بحران اين استان با حضور استاندار گيلان و معاون رييس جمهور برگزار شد، اظهار كرد: مقرر شد رؤساي سازمان‌هاي جهاد كشاورزي استان‌هاي مازندران و گيلان ضمن برآورد دقيق خسارت، نتايج آن را به ستاد بحران تشكيل شده اعلام كنند تا بتوان اين خسارات را جبران كرد.

درخواست از كشاورزان آسيب‌ديده براي اعلام خسارت

معاون بهبود توليدات دامي وزارت جهاد كشاورزي تاكيد كرد:‌ از كشاورزان همه مناطق استان‌هاي شمالي كه در پي برف‌ سنگين روزهاي اخير با خسارت مواجه شده‌اند، درخواست مي‌شود ضمن مراجعه به سازمان‌هاي جهاد كشاورزي استان يا شهرستان خود ميزان آن را اعلام كنند تا بتوان ضمن بررسي دقيق اين خسارات هر چه سريع‌تر پرداخت كرد.

وي گفت: گرچه در پي برف شديد روزهاي اخير بخشي از مرغداري‌ها و دامداري‌هاي اين استان‌ها كه عمدتا تامين كننده بخشي از نياز تهران هستند با مشكل مواجه شده‌اند اما با توجه به اقدامات صورت گرفته هيچ مشكلي در خدمت‌رساني اين واحدها به وجود نيامده و در حال حاضر همه مسئولان تلاش مي‌كنند هر چه سريع‌تر واحدهاي توليدي اين استان‌ها به روال عادي توليد خود ادامه دهند.

ركني افزود:‌ از معاون رييس‌جمهور درخواست شده براي برآورد دقيق‌تر خسارت‌هاي وارد شده به كشاورزان اين دو استان و جبران آن زمان بيشتري به رؤساي سازمان‌هاي جهاد كشاورزي دهند تا برآورد خسارت هيچ يك از كشاورزان آسيب ديده فراموش نشود.

معاون بهبود توليدات دامي وزارت جهاد كشاورزي ضمن تشكر از استاندار مازندران كه از ابتداي بروز اين مشكل در شهرستان تنكابن مستقر شده و با جديت مشكل كشاورزان را پيگيري مي‌كند، اظهار اميدواري كرد هر چه سريع‌تر به وضعيت كشاورزان اين دو استان رسيدگي و خسارت‌هاي احتمالي آنها جبران شود.

 

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal