96 درصد زعفران جهان در ايران توليد مي شود
1387/02/30

استاد دانشگاه ژاپن گفت: حدود 96 درصد زعفران جهان در ايران توليد مي شود.

 پروفسور ايكاگامي استاد دانشگاه ژاپن عصر امروز در سمينار "زعفران، معجزه قرن" با اشاره به اهميت داروهاي گياهي افزود: استقبال ژاپني ها از گياهان دارويي زياد است و دانش داروهاي گياهي همچون داروهاي شيميايي در دانشگاه هاي ژاپن ضروري است ضمن اينكه داروهاي گياهي در ژاپن فقط با تجويز پزشك ارائه مي شود.

 وي سهم ژاپن را در توليد گياهان دارويي مورد نياز كشور خود 15 درصد ذكر كرد و اظهار داشت: بيشتر  داروهاي گياهي مورد نياز ژاپن  از كشور چين به ميزان 80 درصد و ساير كشورها پنج درصد  تامين مي شود.

 استاد دانشگاه چيبا ژاپن افزود: با توجه به محدوديت صادرات كشور چين در زمينه گياهان دارويي، ايران مي تواند جايگزين مناسبي به جاي اين كشور در زمينه گياهان دارويي باشد.

 استاد دانشگاه ژاپن داروهاي گياهي را فرهنگ قديمي كشورها ذكر كرد و اظهار داشت: گياهان دارويي ژاپن و همچنين ايران منبعث از فرهنگ كهن آنان است از اينرو بايد در تحقيقاتمان توجه كنيم كه چگونه از گياهان دارويي كشورمان براي درمان استفاده كنيم.

وي درباره جايگاه مصرف داروهاي گياهي در ژاپن اظهار داشت: ژاپني ها به نقش داروهاي گياهي در سلامت انسان پي برده اند و ژاپن جزء اولين كشورهايي است كه استفاده از  داروهاي گياهي را به اثبات رسانده است.

 وي خاطرنشان كرد: مصرف توام گياهان دارويي و شيميايي از نكاتي است كه بايد به آن توجه كرد و در ژاپن از داروهاي گياهي و شيميايي در درمان تواما استفاده مي شود.

 استاد دانشگاه ژاپن با اشاره به اثر داروهاي گياهي در درمان امراض خطرناك تصريح كرد: به عنوان نمونه گياه زعفران مي تواند براي درمان بيماري ام اس مورد استفاده قرار گيرد از اينرو ما فعاليتهايي در اين زمينه براي رسيدن به داروي مورد نياز بيماري ام اس انجام داده ايم.

 وي همچنين آرام بخش بودن و تسكين دادن را از خواص دارويي مهم زعفران ذكر كرد.

 پروفسور آندو ديگر استاد دانشگاه ژاپن نيز بيان داشت: دولت ژاپن نه فقط در تكنولوژي بلكه در ساير زمينه ها پيشرفته است به طوريكه با استفاده از علم و دانش عمر ژاپني ها بيشتر شده است و جمعيت ژاپن برخلاف ساير كشورها به جامعه پير تبديل شده است.

 وي تصريح كرد: ژاپني ها براي رسيدن به اين مهم پيشگيري قبل از درمان را مد نظر دارند و از غذاهايي استفاده مي كنند كه مقوي است و خاصيت دارويي دارد و بدن را در مقابل بيماري مصون مي كند.

 وي عنوان كرد: در ژاپن قيمت داروها اعم از گياهي و دارويي را بازار تعين نمي كند بلكه دولت تعيين كننده آن است اما تعيين كننده قيمت غذاها از جمله غذاهاي دارويي بازار است.

 شريعتي مدير صندوق ضمانت زعفران ايران نيز در اين مراسم گفت: صادرات از ايران به ساير كشورهاي دنيا به خصوص ژاپن ارتقا يافته است.

وي با اشاره به مصرف بالاي زعفران در ژاپن افزود: مردم ژاپن به سمت استفاده از زعفران در زمينه داروهاي گياهي حركت مي كنند به عبارتي در آنجا زعفران را به عنوان دارو تجويز مي نمايند.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر13 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal