قائم مقام معاون زراعت: ظرفیت تولید گندم در کشور بیش از 18 میلیون تن است
1385/08/27

 

خبرگزاري فارس: قائم مقام معاون زراعت وزير جهاد كشاورزي گفت: ظرفيت توليد گندم در ايران بدون افزايش سطح كشت كنوني، بيش از 18 ميليون تن در سال است.       

 

 

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، كمال ذبيحي امروز در آستانه روز خودكفايي گندم، در جمع خبرنگاران افزود: افزايش توليد گندم با كارهاي فني مانند افزايش بذر اصلاح شده، انتقال دانش فني به مزرعه و تهيه موقع‌نهاده‌هاي توليدي كشاورزي صورت گرفته است.

ذبيحي در سالن قدس وزارت جهاد كشاورزي افزود: ارقام اصلاح شده بذر گندم از 8 مورد سالهاي پيش به 64 رقم شامل 51 رقم بذر گندم آبي و 13 رقم بذر گندم ديم در حال حاضر افزايش يافته است.

قائم مقام معاون زراعت گفت: امسال 410 هزار تن بذر اصلاح شده گندم بين كشاورزان توزيع شد كه اين رقم در سال 80 فقط 200 هزار تن بوده است.

ذبيحي با اشاره به اين كه هنوز 35 درصد يافته‌هاي تحقيق به مزرعه منتقل شده است، گفت: اعمال مديريت بر مزرعه با حضور 4500 مهندس ناظر گندم افزايش يافته است.

مجري طرحهاي ويژه وزارت جهاد كشاورزي افزود: براي افزايش سطح مكانيزاسيون گندم 2500 دستگاه شخم زدن عميق در كشت گندم به كار مي‌رود، همچنين 5300 دستگاه كمباين در بخش گندم فعال است.

وي تصريح كرد: بين سالهاي 81 تا 84 حدود 810 دستگاه كمباين در كشور اضافه شده است.

قائم مقام معاون زراعت گفت: مبارزه با علفهاي هرز مزرعه از 4/3 ميليون هكتار سال 82 به رقم 4/4 ميليون هكتار در سال جاري افزايش يافته و مبارزه با آفت سن گندم از 3/1 ميليون هكتار سال 84 - 83 به يك ميليون و 60 هزار هكتار رسيده است كه ناشي از تبديل مبارزه با هواپيما به مبارزه زميني در مقابل آفت ياد شده است.

ذبيحي گفت: بودجه طرح گندم از رقم 48 ميليارد تومان سال 83 به 34 ميليارد تومان در سال 84 رسيده و در سال جاري از اين رقم هم كمتر بوده است كه اميدواريم در متمم بودجه امسال جبران شود.

وي از خريد بيش از 10 ميليون ميليون تن گندم مازاد بر نياز كشاورزان در 4 سال اخير ياد كرد و گفت: اين حجم خريد تضميني گندم نشان از پايداري‌ توليد گندم و رسيدن به خودكفايي پايدار است.

ذبيحي با اشاره به اهميت رعايت تناوب در مزارع گندم گفت: در تناوب قرار گرفتن دانه روغني كلزا با گندم به عنوان كشت دوم، باعث افزايش عملكرد گندم، كاهش علفهاي هرز مزرعه و كاهش مصرف كود و سم مي‌شود.

وي ادامه داد: مزرعه‌اي كه هم گندم و هم كلزا در آن كاشته شود، با افزايش 15 تا 20 درصدي محصول نسبت به مزرعه مشابه گندم تنها همراه خواهد بود و 80 درصد علفهاي هرز مزرعه كاهش پيدا مي‌كند.

قائم مقام معاون زراعت گفت: دولت در خريد گندم از كشاورزان در سال جاري بيش از 2400 ميليارد تومان بهاي گندم را به طور نقدي به 5/1 ميليون گندمكار ايراني پرداخت كرده و سياست دولت در خريد نقدي ساير محصولات كشاورزي مشمول خريد تضميني ادامه دارد.

ذبيحي گفت: ضريب مكانيزاسيون بذر كاري گندم در سال 80 حدود 32 درصد بود كه اين رقم در سال جاري به 53 درصد افزايش يافته است.

وي ادامه داد: سمپاشي با تراكتور از 48 درصد به 64 درصد، در گندم آبي و از 32 درصد به 61 درصد در گندم ديم افزايش يافته است.

ذبيحي خاطرنشان ساخت: برداشت گندم به وسيله كمباين از 70 درصد سال 80 به 82 درصد در سال جاري و از رقم 69 درصد گندم ديم به 72 درصد در سال جاري افزايش يافته است.

وي ادامه داد: كل سمپاشي مزرعه عليه آفت سن گندم 300 هزار هكتار كاهش يافته است و مبارزه هوايي با سن گندم به كمتر از 10 هزار هكتار كاهش يافته است.

قائم مقام معاون زراعت وزير جهاد كشاورزي گفت: كيفيت گندم داخلي بر اساس ميزان پروتئين از 5/10 درصد به 12 درصد افزايش يافته است و در حال حاضر 80 درصد گندم ايراني در رده قوي و خيلي قوي و كمتر از 1 درصد گندم ضعيف است.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر19 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal