ايران دومين توليد كننده خرما در جهان
1387/06/04

نخستين جشنواره فرهنگي خرما با هدف آشنايي هرچه بيشتر شهروندان با خواص دارويي خرما و شناسايي گونه هاي مختلف از امروز تا دهم شهريور در فرهنگسراي طبيعت برپاست.

در اين جشنواره هفت استان كشور محصولات خود را در گونه ها و فرآورده هاي مختلف در 36 غرفه عرضه كردند.

مديركل دفتر ترويج و نظام هاي ترويجي جهاد كشاورزي ميزان توليد كل خرما در جهان را در سال 6 ميليون و 900 هزار تن اعلام كرد و گفت: از اين ميزان 996 هزار تن در كشور ما توليد مي شود. محمدعلي نوروززاده در حاشيه مراسم افتتاحيه نخستين جشنواره فرهنگي خرما در فرهنگسراي طبيعت در مصاحبه با خبرنگار واحد مركزي خبر گفت: ميزان سطح زير كشت خرما در جهان يك ميليون و 128 هزار هكتار كه اين ميزان در كشورمان 238 هزار هكتار است. وي با اشاره به اين كه ايران بعد از عراق دومين كشور توليد كننده خرما در جهان است افزود: متوسط مصرف سرانه خرما در كشور 13 كيلوگرم است. نوروززاده با بيان اين كه 440 هزار نفر در استان هاي خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، جيرفت، كرمان، خراسان جنوبي و سيستان و بلوچستان در زمينه كشت خرما فعاليت مي كنند گفت: ارقام خرماهاي پيارم، مجول، زاهدي، استعمران، كبكاب، ضيافتي و غيره در كشور ما توليد مي شود.

نوروززاده بالاترين ركورد توليد خرما در كشور را 25 تن در هر هكتار اعلام كرد و افزود: ميزان صادرات خرما در كشور بين 55 تا 100 هزار تن است.

سيد جواد قريشي معاون آموزش و ترويج وزارت جهاد كشاورزي نيز در حاشيه مراسم افتتاحيه جشنواره فرهنگي خرما گفت: با توجه به اندازه، رنگ و مزه خرماهاي مختلف، 400 نوع خرما در كشور شناسايي شده است كه با شناسايي نوع آب، خاك و آب و هوا، خرماي مناسب توليد و بازاريابي مي شود.

 

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal