تولید 2 میلیون و 50 هزار تن گوشت طیور در کشور
1392/04/12

 مديركل دفتر طيور، زنبورعسل و كرم ابريشم وزرات جهاد كشاورزي گفت: ساختار مديريتي صنعت و توليد طيور معيوب و ناقص است.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه همدان، رضا تركاشوند در نشست اعضاي انجمن توليدكنندگان جوجه يكروزه و واحدهاي مرغ مادر گوشتي غرب كشور اظهار كرد: ساختار مديريتي صنعت طيور كه بيشتر حاكميتي و دولتي است، معيوب بوده و پاسخگو نيست؛ به طوريكه بايد در بخش توليد يكپارچه شود.

 وي ادامه داد: براي اصلاح اين موضوع طرح تجميع وظايف بخش كشاورزي در وزارت جهاد كشاورزي در مجلس مصوب و ابلاغ شد كه منتظريم از جانب دولت عملياتي شود.

 تركاشوند با بيان اينكه اين طرح نيازمند صدور آيين‌نامه است و اكنون فرصت اجراي آن وجود ندارد، اظهار كرد: با اجراي اين طرح نقص ساختار مديريتي اصلاح خواهد شد و ساختار واحد و يكپارچه‌اي از نهاده تا تنظيم بازار خواهيم داشت.

 مديركل دفتر طيور، زنبورعسل و كرم ابريشم وزرات جهاد كشاورزي گفت: ساختار توليد نيز معيوب است به طوري كه با ساختار جزيره‌اي پراكنده و ناهماهنگ در حلقه‌هاي مختلف محكوم به شكست هستيم در حاليكه كشورهاي پيشرفته موفق در صنعت طيور داراي ساختار توليد يكپارچه هستند.

 وي اضافه كرد: توليدكننده بايد برند قابل رديابي داشته باشد. اگر قرار است صنعت طيور پويا و رقابت‌پذير باشد بايد ساختار توليد تغيير كند و به سمت توليد يكپارچه برويم.

 تركاشوند با اشاره به اينكه هسته‌هاي اوليه در يكپارچه‌سازي از مرغ‌هاي مادر آغاز شد، گفت: دولت در اين مسير مي‌خواهد تنها يك سياست‌گذار باشد و از كساني كه تنها به دنبال راه‌اندازي واحد مرغداري هستند، حمايت نمي‌كند.

 وي افزود: سياست دولت حمايت از كساني است كه در ساختار توليد يكپارچه قرار گيرند كه فقط مالكيتي نيست بلكه قراردادي و مشاركتي نيز مي‌تواند باشد. دخالت دولت را در اين مسير هيچ كس قبول ندارد و هزاران مساله به همراه دارد.

 به گفته تركاشوند شرايط موجود از تبعات ساختار ناقص است كه حل آن موجب حل مساله سهم در جوجه‌فروشي و نژادها خواهد شد چراكه انحصار نژادي براي كشور بسيار خطرناك است.  مديركل دفتر طيور، زنبورعسل و كرم ابريشم وزارت جهاد كشاورزي گفت: با وجود مشكلات صنعت طيور وضعيت صنعت به لحاظ رشد كمي و كيفي گوياي يك سرمايه‌گذاري عظيم و جايگاه برجسته در كشور است.

 وي توليد جوجه امسال را يك ميليارد و 100 ميليون قطعه و توليد گوشت طيور را دو ميليون و 50 هزار تن برآورد كرد و افزود: سال گذشته 100 هزار تن تخم‌مرغ مازاد در كشور جمع‌آوري و ذخيره شد.

 تركاشوند اضافه كرد: ماه رمضان سال گذشته بيش از 80 هزار تن ذخيره گوشت مرغ و بيش از 20 هزار تن مرغ و 45 هزار تن تخم‌مرغ صادرات داشتيم.  او اظهار كرد: هماهنگي و تصميمات غلط مديريتي در بخش تامين نهاده و تنظيم بازار مشكلاتي به وجود آورد كه سزاوار اين بخش نبود. از شهريور سال گذشته تا امسال عنان كار را به لحاظ تامين نهاده ها با قيمت منطقي به دست متوليان دادند.

 وي گفت: ظرفيت توليد طيور به اندازه كافي ايجاد كرده‌ايم و نياز به ايجاد ظرفيت جديد نداريم. بايد تلاش كنيم ظرفيت‌ها را جهت افزايش بهره‌وري و راندمان با برنامه‌ريزي، سياست‌گذاري و حمايت هدايت كنيم و اعتبارات را براي احداث ساختمان‌هاي بلااستفاده در بيابان‌ها سرمايه‌گذاري نكنيم.  تركاشوند خاطرنشان كرد: به درستي از ظرفيت‌هاي موجود استفاده نمي‌شود و نمي‌توانيم محصول‌هايي با قيمت مناسب وارد بازار كنيم.  مديركل دفتر طيور، زنبورعسل و كرم ابريشم وزارت جهاد كشاورزي به مشكل نقدينگي اين واحدها اشاره و اظهار كرد: به مدت سه سال از جانب دولت رديف نقدينگي ابلاغ نشده به طوري كه اعتبار 800 ميلياردي حذف شده است و سرمايه اين واحدها عمدتا از بازار نقدينگي و هزينه بالاي 30 درصد تامين مي‌شود.

وي ادامه داد: هزينه مالي صنعت بالاي 30 درصد است؛ به طوري كه اين امر هزينه توليد و قيمت تمام شده را بالا مي برد و قدرت رقابت‌پذيري را كاهش مي‌دهد.

 او خواستار جايگزيني رديف اعتباري 2000 ميليارد توماني به جاي 800 ميليارد تومان از دولت جديد شد تا با تزريق آن، اعتبار بخشي و ايجاد ظرفيت جديد داشته باشيم.

 تركاشوند پيشنهاد كرد: بخشي از اعتبار درخواستي را به صورت سهام در صندوق حمايت از كشاورزان سرمايه‌گذاري كنيم و با تسهيلات ارزان قيمت در حد چهار درصد به توليدكنندگان برگردانند.

 وي خاطرنشان كرد: برخي افراد از اهداف و سياست‌هاي راه اندازي صندوق آگاهي ندارند بنابراين براي سرمايه‌گذاري از طريق خريد سهام در اين صندوق اعتماد ندارند.

 به گفته تركاشوند تقويت صندوق براي افزايش سرمايه ضروريست و بايد جدي گرفته شود.

 مديركل دفتر طيور، زنبورعسل و كرم ابريشم وزارت جهاد كشاورزي به واگذاري امور اشاره و اظهار كرد: حاضريم مديريت جوجه‌ريزي توليد را به بخش خصوصي واگذار كنيم و در قبال آن انتظار داريم توليد جوجه طوري مديريت شود كه انحصار ايجاد نشود و واحدها ارزش خود را پيدا كنند.  تركاشوند معتقد است: بايد مديريت توليد به صورت آنلاين و در قالب سامانه مديريت اطلاعات از جانب وزارتخانه كنترل شود.


تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal