لايحه الگوي كشت به زودي به دولت ارائه مي شود
1388/03/06

معاون توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي از ارائه لايحه الگوي كشت به هيأت دولت براي قانونمند شدن اين طرح در آينده اي نزديك خبر داد.

به گزارش خبرنگار واحد مركزي خبر،دكتر محمدرضا جهانسوز در نخستين هم انديشي الگوي كشت كه در سالن اجتماعات كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان برگزار شد، با اشاره به اينكه براي اجراي الگوي كشت و تفاهمنامه هاي كشت محصولات زراعي و باغي در مناطق كشور به قانوني شدن اين طرح نياز است افزود: لايحه الگوي كشت با همكاري مسئولان و متخصصان وزارت جهاد كشاورزي تدوين شده است.

وي گفت: از سه سال گذشته براي اجراي الگوي كشت تفاهمنامه هايي را با رؤساي سازمان هاي جهاد كشاورزي و استانداران امضا كرديم و در مناطقي قراردادهاي كشت محصولات منعقد شد كه با تصويب لايحه الگوي كشت در هيأت دولت، تفاهمنامه ها و قراردادها اجرايي خواهد شد. معاون توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي ؛ نقشه برداري هوايي از مزارع كشاورزي را مهمترين اطلاعات براي تدوين لايحه الگوي كشت دانست و افزود: از سال گذشته اين طرح با نام طرح "باجكا" در استان هاي كشور آغاز شده و بانك اطلاعات جغرافيايي كشاورزي ايران نيز هفته گذشته با حضور رئيس جمهور در استان سمنان كليد خورد. جهانسوز گفت: طرح باجكا يا نقشه برداري هوايي از مزارع كشاورزي با همكاري سازمان ثبت اسناد، مركز آمار و وزارت نيرو آغاز شده و در دست اجراست. وي گفت: در اين نقشه ها تمام اطلاعات مربوط به منابع آبي شامل چاه، سفره هاي زيرزميني و آب هاي سطحي و تمام اطلاعات و خصوصيات مربوط به مزارع و باغات كشاورزي و شناسنامه هاي بهره برداران وجود دارد كه به اجراي برنامه زيربنايي الگوي كشت كمك مي كند. معاون توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي به اجراي طرح "خاك ورزي حفاظتي" از دو سال پيش اشاره كرد و گفت: اين طرح به منظور مصرف بهينه منابع آب در مناطق خشك و نيمه خشك كشور آغاز شد كه سال گذشته 1600 هكتار به صورت نمونه(پايلوت) انجام شد و امسال نيز طرح خاك ورزي حفاظتي در حدود 30 هزار هكتار از اراضي كشاورزي در 20 استان انجام شد و بر اساس برنامه تا پايان سال در 100 هزار هكتار ديگر هم اجرا مي شود. جهانسوز با تأكيد بر مصرف بهينه منابع پايه در بخش كشاورزي، از اجراي طرح توسعه باغات در اراضي كم بازده شيب دار خبر داد و گفت: امسال اين طرح در حدود 17 هزار هكتار از اراضي شيب دار اجرا مي شود و قرار است هر سال 200 هكتار از اين نوع اراضي به باغاتي كه به صورت ديم است، اختصاص يابد. وي توسعه گلخانه هاي خورشيدي را از ديگر برنامه ها براي استفاده بهينه از منابع با ارزش انرژي دانست و گفت: احداث گلخانه هاي خورشيدي به صورت آزمايشي در تعدادي از استان ها از جمله يزد اجرا شده است. معاون توليدات گياهي وزير جهاد كشاورزي همچنين استقرار نظام استانداردسازي مديريت توليد در مزارع و باغات كشور را از ديگر محورهاي برنامه الگوي كشت دانست و گفت: براي استانداردسازي در بخش كاشت داشت و برداشت ؛ پيش نويس و دستورالعمل عمليات مناسب هر محصول تدوين شده است.

 

pr@maj.ir

اداره كل روابط عمومي
تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal