افتتاح 16 پروژه دامپزشكي در 14 استان كشور
1387/07/13

 

رييس سازمان دامپزشكي كشور از افتتاح 16 پروژه در روز ملي دامپزشكي و تا پايان هفته آينده در 14 استان كشور خبر داد و گفت: براي مجموع اين پروژه‌ها از محل اعتبارات ارزي و ريالي رقمي بالغ بر 700 ميليارد ريال سرمايه‌گذاري شده است.

به گزارش (ايسنا)، دكتر مجتبي نوروزي صبح امروز طي يك نشست مطبوعاتي كه به مناسبت روز ملي دامپزشكي ( 14 مهرماه) برگزار شده بود ضمن بيان مطلب فوق از افتتاح كشتارگاه صنعتي طيور ( ماكيان ) در استان تهران خبر داد و با اشاره به اينكه اين كشتارگاه‌ ‌اولين كشتارگاهي است كه در ساعت درآن10 هزار قطعه كشتار انجام خواهد شد، افزود: اين پروژه كه در سطح خاورميانه پروژه منحصر به‌فردي محسوب مي‌شود، براي حدود700 نفر به صورت مستقيم اشتغال‌زايي كرده است.

وي با بيان اينكه براي اين پروژ‌ه به تنهايي، 37 ميليارد تومان اعتبار ارزي و ريالي سرمايه‌گذاري شده است، افزود: در اين كشتارگاه طي يك شيفت كاري 12 ساعته، 120 هزار قطعه طيور كشتار مي‌شود و روزانه 25 تن مرغ زنده و به عبارتي حدود 2 تن گوشت مرغ از اين كشتارگاه استحصال مي‌شود.

نوروزي همچنين از افتتاح كشتارگاه آمل طيور در استان مازندران در آستانه روز ملي دامپزشكي خبر داد و گفت: براي اين پروژه نيز 7 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري شده است، همچنين طي هفته آينده پروژه‌هاي كشتارگاه طيور الشتر با 2 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري، كارخانه توليد لبنيات دايا شهر ازنا تير افتتاح خواهند شد.

رييس سازمان دامپزشكي كشور با اشاره به اينكه مركز بررسي بيمار‌هاي طيور( دوك ) نيز طي هفته آينده افتتاح مي‌شود، افزود: اين مركز در استان مازندران و با محوريت آنفولانزاي فوق حاد طيور فعاليت خود را آغاز خواهد كرد.

او خاطرنشان كرد: در روز ملي دامپزشكي ،16 شركت مميزي با اشتغال 70 نفر بازرس و ناظر كه مجوزهاي خود را در سازمان دريافت كرده‌اند، نظارت خود را آغاز خواهند كرد و البته قرار است، تعداد اين شركت‌ها در استان تهران به20 شركت افزاش يابد.

وي با اشاره به اينكه اين شركت‌ها كليه اماكن عرضه، كارگاه‌هاي بسته‌بندي و قطعه‌بندي و واحدهاي عرضه را نظارت خواهند كرد افزود: اين شركت‌ها با بازديد از اماكن براي آنها گواهي‌نامه بهداشتي صادر مي‌كنند كه به اين ترتيب اماكن عرضه دسته‌بندي شده و اماكني كه صلاحيت لازم را نداشته باشند، از ادامه فعاليت آنها جلوگيري خواهد شد.

نوروزي در ادامه با بيان اينكه سازمان دامپزشكي كشور فعاليت‌هاي بسيار مناسبي را در راستاي هدفمند كردن يارانه‌ها انجام داده است، گفت: در بحث بيماري‌ هاري در سال 85 ، جمعيتي بين 250 تا 300 هزار قلاده، تحت پوشش واكسناسيون هاري قرار گرفته كه اين رقم در سال 86 به بيش از 400 هزار قلاده افزايش يافت و چنانكه يك ميليون جمعيت صاحب‌دار نيز در نظر گرفته شود، اين واكسيناسيون حدود50 درصد جمعيت را تحت پوشش قرار مي‌دهد.

وي افزود: برنامه اين است كه جمعيت 75 درصدي را تحت پوشش واكسيانسيون هاري قرار دهيم كه اين امر مي‌تواند ايمني مناسبي را در جمعيت مورد نظر كشور داشته باشد، همچنين در بحث بيماري تب مالت( بروسلوز) نيز در سه ماهه اول سال 84 رقم 8 هزارو 697 نفر مبتلا به تب مالت منقتل شده از شير گاو و گوسفند در سطح كشور داشتيم كه در سال 85 اين رقم به 7 هزار و 617 نفر و در سال 86 به 6 هزار و 530 و در سال 87 به 3 هزار و 342 نفر رسيد كه اين آمار از كاهش 60 درصدي بيماري تب مالت ( بروسلوز) در كشور خبر مي‌دهد.

او گفت: در سال 87 بالغ بر يك ميليارد و 100 ميليون قطعه پرورش طيور در كشور به شكل صنعتي صورت مي‌گيرد و در اين زمينه با كاهش بيش از 2.5 درصدي بيماري‌ها و تلفات در سطح طيور صنعتي مواجه هستيم در حاليكه كشور ما در يك منطقه پر ريسك قرار دارد.

رييس سازمان دامپزشكي كشور در ادامه سخنان خود بر عاري بودن كشورمان از بيماري‌ آنفولانزاي فوق حاد طيور تاكيد كرد و با اشاره به اينكه 100 درصد درمان در حوزه دامپزشكي توسط بخش خصوصي انجام مي‌شود، اضافه كرد: درحوزه پيشگيري در طيور و ماكيان نيز 100 درصد پيشگيري توسط بخش خصوصي انجام مي‌شود و در حوزه دامي نيز بيش از 70 درصد اين واگذاري‌ها به بخش خصوصي صورت گرفته است علاوه بر اين چنانچه بخش خصوصي آمادگي لازم را داشته باشد سازمان آمادگي واگذاري 100 درصد پيشگيري به اين بخش را دارد.

 

رييس سازمان دامپزشكي به راه‌اندازي مراكز مستقل مايه كوبي در سطح كشور اشاره كرد و گفت: درسال گذشته بيش از 103 مركز مايه‌كوبي جديد با 750 نفر اشتغال زايي در كشور ايجاد شده كه اين تعداد مراكز نيز در حال افزايش هستند.

رييس سازمان دامپزشكي كشور با اشاره به راه‌اندازي 10 مركز منطقه‌اي و 5 مركز بين‌المللي بررسي و تشخيص بيماري‌هاي طيور اذعان كرد: در بحث دارويي نيز اقدامات مناسبي در كشور صورت گرفته و با شركت‌هاي مختلف به شدت برخورد مي‌شود.

اين مقام مسوول خاطرنشان كرد: در سال 86 و ابتداي سال 87 حدود 340 ميليارد ريال تسهيلات براي كمك به بخش خصوصي اعطا شده است كه قصد داريم اين ميزان را در سال 87 نيز تكرار كنيم.

او به سفرهاي هيات دولت اشاره كرد و گفت: مجموعه سازمان دامپزشكي در 15 استان كشور مصوبه داشته كه 22 پروژه مصوبه هيات دولت بوده و بالغ بر 140 ميليارد ريال براي آنها سرمايه‌گذاري شده است.

وي در پايان يادآور شد: با تجهيز گمركاتي كه بيشترين حجم صادرات و واردات را دارند ميزان توقف محموله‌هاي فرآورده‌هاي خام دامي از 15 روز به سه روز تقليل يافته كه بسياري از شركت‌هاي واردكننده از اين موضوع راضي هستند.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal