بررسي نهايي4 رقم هيبريد جديد برنج با عملكرد حدود 10 تن در هكتار
1388/03/03

رئيس موسسه تحقيقات برنج كشور گفت : در سالجاري 4 رقم هيبريد جديد برنج با عملكرد حدود 10 تن در هكتار در دست بررسي نهايي قرار داد.

عباس شهري كومله در گفتگو با مهر گفت: در سالجاري بالغ بر 10 رقم جديد برنج در دست بررسي است كه از اين تعداد 4 رقم هيبريد به عنوان ارقام مناسب با كيفيت بالاتر از ارقام سالهاي گذشته در مرحله بررسي نهايي قرار دارد.

رئيس موسسه تحقيقات برنج كشوربيان كرد: ارقام جديد برنج در سالجاري در مرحله سازگاري قرار دارند و پس از اتمام اين مرحله و طي پروسه نامگذاري، براي بكارگيري در مزارع برنج به بخش كشاورزي معرفي مي شوند.وي اظهارداشت: ميانگين عملكرد برنج هيبريد دركشور معادل 9 تا 9.5 تن درهكتار است، در حاليكه عملكرد ارقام هيبريد جديد بالغ بر حدود 10 تن درهكتار است و به گروه برنجهاي هاشمي و ارقام محلي نزديكتر است.كومله اعلام كرد: پروسه سازگاري ارقام جديد برنج و نيز نامگذاري آنها تا پايان امسال ادامه دارد، اما 4 رقم هيبريد جديد در دست بررسي نهايي قرار دارد.

وي با بيان اينكه 4 رقم جديد هيبريد امسال به لحاظ زمان رسيدگي محصو ل نهايي 10 تا 15 روز جلوتر است، افزود: ارقام برنج به لحاظ زمان رسيدگي به سه گروه تقسيم مي شوند يكي گروه زودرس كه در دوره زماني 60 تا 75 روز محصول به توليد مي رسد، گروه ميان رس كه در دوره 85 تا 90 روز محصول توليد مي شود و گروه طولاني مدت رس كه 95 تا 115 روز توليد صورت مي گيرد و ارقام جديد هيبريد در سالجاري داراي ويژگيهاي گروه اول هستند.

رئيس موسسه تحقيقات برنج كشورعنوان كرد: بالغ بر 50 عامل در عملكرد محصول تاثيرگذار است كه برخي از آنها قابل كنترل و برخي ديگرغيرقابل كنترل است؛ اما پيش بيني مي شود ميزان عملكرد برنج در واحد سطح كمتراز سال گذشته نباشد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal