اجراي طرح ملي پايش آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در كشور
1391/06/06

رئيس سازمان دامپزشكي كشور از آغاز اجراي طرح ملي پايش آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان در سراسر كشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان دامپزشكي كشور، سيد محسن دستور اظهار كرد: با توجه به ضرورت مطالعه وضعيت موجود بيماري در جمعيت طيور كشور اعم از طيور بومي و صنعتي، طرح پايش بيماري در سطح تمامي استانهاي كشور از اوايل شهريورماه جاري در دستور كار قرار گرفته است.

به گفته وي، در اين طرح با مراجعه گروههاي نمونه برداري، روستاها و مرغداري ها نسبت به نمونه برداري و ارسال نمونه ها به آزمايشگاههاي دامپزشكي مراكز استان ها بعنوان آزمايشگاههاي مرجع استاني و مركز تشخيص سازمان بعنوان آزمايشگاه مرجع ملي آزمون هاي سرمي و مولكولي انجام خواهد شد.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور، ادامه داد:  در اين طرح مطالعه وضعيت طيور كشور از نظر سويه هاي H5,H7 آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان در دستور كار قرار دارد.

دكتر دستور با اشاره به اينكه در اجراي اين طرح، كشور به هشت منطقه تقسيم شده است، گفت: مزارع مرغ تخمگذار، مزارع مرغ مادر اعم از تخمگذار و گوشتي، مزارع پرورش اردك، مزارع پرورش شترمرغ، بوقلمون، كبك،بلدرچين و طيور بومي و روستايي اعم از مرغ و خروس، اردك، غاز و بوقلمون از واحدهاي هدف اين طرح است.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور اضافه كرد: در اين طرح برآورد مي شود 584 واحد صنعتي پرورش طيور و 720 روستا مورد مراجعه قرار گرفته و مجموعاً تعداد 53 هزار و 520 مورد نمونه اخذ شود.

لازم به ذكر است طرح پايش در سال جاري برخلاف سالهاي گذشته كه در استانهاي محدود برگزار مي گرديد تمامي استانها را تحت پوشش خود قرار مي دهد.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal