رييس موسسه تحقيقات شيلات ايران: 50 تن خاويار پرورشي تا 5 سال آينده توليد مي‌شود
1386/07/14

رييس موسسه تحقيقات شيلات اظهار كرد: با توجه به اينكه به تكنيك تكثير، پرورش و تغذيه ماهيان خاوياري و توليد خاويار پرورشي دست يافته‌ايم اين اقدام توسط بخش خصوصي در حال انجام است و پيش‌بيني مي‌شود در يك برنامه پنج ساله بتوان50 تن خاويار پرورشي توليد كرد.

دكتر عباسعلي مطلبي در گفت‌وگو با (ايسنا)، تصريح كرد: با توجه به اينكه ايران داراي پنج گونه مهم و اقتصادي ماهيان خاوياري است و از طرف ديگر اين ذخاير هر ساله كاهش مي‌يابند به دنبال ايجاد بانك ژن ماهيان خاوياري هستيم تا بتوان در شرايط بحراني از پتانسيل ژنتيكي استفاده و با تكثير و رهاسازي اين گونه‌ها به دريا از انقراض نسل آن جلوگيري كنيم.

وي افزود: از آنجا كه توليد خاويار وحشي رو به كاهش است و دنيا به سمت توليد خاويار پرورشي گام برمي‌دارد، محققان موسسه تحقيقات شيلات در چهار - پنج سال اخير مولدسازي از ماهيان خاوياري با استفاده از بيوتكنيك تكثير، پرورش و تغذيه ماهيان خاوياري با هدف توليد خاويار پرورشي را در دستور كار خود قرار داده‌اند كه سال گذشته مولدسازي دو گونه شيب و اوزون برون نتيجه داد و محققان توانستند خاويار پرورشي از اين دو گونه استحصال كنند و اين تكنيك را در اختيار سازمان شيلات قرار دهند. هم اكنون اخذ موافقت‌هاي اصولي توسط سازمان شيلات به بخش خصوصي براي پرورش ماهيان خاوياري و توليد خاويار پرورشي آغاز شده است و تا پنج سال آينده به مرحله توليد خاويار خواهند رسيد.

مطلبي تصريح كرد: بيوتكنيك تكثير، پرورش و تغذيه ماهيان خاويار و توليد خاويار پرورشي از گونه فيل ماهي نيز در حال انجام است.

رييس موسسه تحقيقات شيلات با بيان اينكه دوره بلوغ ماهيان خاوياري در شرايط طبيعي دوره طولاني بين هشت تا 12 سال دارد، گفت: تلاش مي‌شود در شرايط پرورشي اين دوره سريع‌تر باشد كه سال گذشته محققان با اقدامات اصلاح نژادي و آميخته‌گري موفق شدند با تلقيح دوگونه ماهي خاوياري ماده ايراني و نر مجارستاني گونه خاوياري جديدي به نام «بستر» توليد كنند.

وي در پااين اظهار كرد: با توجه به اينكه اين گونه ظرف مدت چهار تا پنج سال به سن بلوغ مي‌رسد از لحاظ پرورش مقرون به صرفه است و پرورش دهندگان مي‌توانند علاوه بر توليد گوشت ظرف مدت پنج سال خاويار توليد كنند.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir



تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal