اختصاص 130 ميليون دلار اعتبار براي بازسازي و مرمت 24 هزار رشته قنات
1390/09/27

مديركل دفتر امور آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي گفت: در برنامه پنجم 21 هزار كيلومتر از قنات‌هاي ايران براساس هدفگذاري انجام شده بازسازي خواهد شد.  به گزارش خبرنگار خبرگزاري موج، عليرضا پرستار مديركل دفتر امور آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي در چهارمين اجلاس شوراي حكام مركز بين‌المللي قنات و سازه‌هاي تاريخي آبي با بيان اين مطلب اظهار داشت: توليد بسياري از محصولات كشاورزي در ايران به آب قنات وابسته است.  وي افزود: 9 درصد محصولات كشاورزي ايران از طريق قنات‌ها آبياري مي‌شوند.

پرستار تصريح كرد: 36 هزار رشته قنات در ايران وجود دارد و 60 درصد قنوات موجود در 35 كشورهاي جهان متعلق به ايران است.

مديركل دفتر امور آب و خاك كشاورزي با اشاره به اجراي طرح احيا و مرمت قنوات از 13 سال پيش گفت: طي برنامه‌هاي دوم، سوم و چهارم توسعه طرح احياي تالاب‌ها در دستور كار وزارت جهاد كشاورزي قرار داشته است.

وي ادامه داد: در برنامه پنجم توسعه نيز براي احياي قنات‌ها برنامه‌ريزي انجام شده و 130 ميليون دلار در راستاي بازسازي و مرمت 24 هزار رشته قنات اعتبار اختصاص يافته است. اين مقام مسئول اذعان داشت: در سال 90، هفتاد ميليون دلار از منابع كشور براي احياي قنوات در نظر گرفته شده و در اين راستا 2 هزار رشته قنات با مشاركت مردم در دست بازسازي است.

وي اضافه كرد: از ابتداي اجراي طرح ملي قنوات كه با مشاركت دولت و مجلس در ايران انجام شد، 25 هزار رشته قنات با طول 24 هزار كيلومتر مرمت و بازسازي شده است. پرستار خاطرنشان ساخت: اقداماتي در دست انجام است كه از آن جمله مي‌توان به تهيه فهرست بهاي ويژه براي قنات‌هاي ايران اشاره كرد.

وي ادامه داد: جلسات متعددي در رابطه با قنات برگزار شده و در اين جلسات تهيه شناسنامه قنات‌هاي ايران در محيط GIS (سامانه جامع اطلاعات جغرافيايي) و تهيه حريم قنات‌ها بحث و بررسي شده است.

مديركل امور آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي اظهار داشت: تفاهم‌نامه مشتركي با وزارت نيرو منعقد شده كه براساس آن ضوابط و معيارهاي فني قنات‌ها در كشور تدوين شود. وي همچنين از تفاهم‌نامه مشترك با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري خبر داد و گفت: اين تفاهم‌نامه بين وزارت جهاد كشاورزي و ميراث فرهنگي در راستاي مطالعه و پژوهش در ارتباط با قنات‌ها و توسعه آموزش و ترويج گردشگري در سطح ملي و بين‌المللي به امضا رسيده است. پرستار با اشاره به توافق‌هاي انجام شده با سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري در راستاي اجراي طرح‌هاي آبخيزداري در بالادست قنوات گفت: براي آبدار كردن قنات‌ها تفاهم‌نامه‌اي با سازمان جنگل‌ها به امضا رسيده و حدود 35 ميليون دلار اعتبار براي انجام طرح‌هاي آبخيزداري در راستاي افزايش آبدهي قنوات و جلوگيري از ورود سيلاب به اين سازه‌ها در نظر گرفته شده است.

مديركل دفتر امور آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي اذعان داشت: در آينده برنامه‌هاي مختلفي در ارتباط با احياي قنات‌ها داريم كه از آن جمله مي‌توانيم به استفاده از تكنيك‌هاي جديد در مرمت قنوات اشاره كنيم.

وي افزود: ايجاد اتحاديه صنفي مقني‌گري و استمرار طرح ملي قنوات از ديگر برنامه‌هاي وزارت جهاد كشاورزي در ارتباط با احياي قنات‌ها است.

پرستار گفت: مستندسازي نظام بهره‌برداري قنوات به عنوان الگو براي ساير كشورها از ديگر اقدامات وزارت جهاد كشاوزري است.

وي ادامه داد: وزارت جهاد كشاورزي همكاري‌هاي خود در سطح ملي و بين‌المللي در رابطه با قنات‌ها را توسعه خواهد داد.

مديركل دفتر امور آب و خاك وزارت جهاد كشاورزي اظهار داشت: استمرار هماهنگي‌هاي تخصصي در قالب كميسيون تخصصي قنوات در سطح بين‌المللي و ملي بسيار مهم است.

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal