درآمد ۳۰۰ ميليون دلاري كشور از محصولات فرعي جنگل‌ها و مراتع
1392/05/28

رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور از وجود بيش از 8000 گونه مختلف مرتعي و جنگلي در كشور خبر داد.

به گزارش ايسنا در مشهد، عليرضا اورنگي در حاشيه بازديد از جنگل‌هاي پسته در خواجه كلات با اشاره به اينكه كشور ما از نظر محصولات فرعي مانند دارويي، عطري و صنعتي بسيار غني است، گفت: در ايران، وضعيت بهره‌برداري و صادرات از گونه‌هاي گياهي، دارويي و محصولات فرعي جنگلي مطابق با ظرفيت‌هاي بالاي كشور نبوده و بسيار پايين است.

وي با بيان اينكه در حال حاضر، فقط تعداد محدودي از محصولات فرعي جنگلي را بهره‌برداري مي‌كنيم، خاطرنشان كرد: بيشترين گونه‌هاي بهره‌برداري شده از مراتع كشور و بين پنج تا ۱۰۰ نوع از اين محصولات نيز از جنگل‌هاست.

اورنگي افزود: اين محصولات هم خود محصولات درختان و هم ساير استفاده‌هاي ديگر از درختان جنگل را شامل مي‌شود.

رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور با تاكيد بر اينكه در كشور، سالانه حدود ۳۰۰ ميليون دلار از محصولات فرعي جنگل‌ها و مراتع درآمد حاصل مي‌شود، اظهار كرد: اين ميزان با توجه به گستردگي و تنوع گونه‌ها، بايد بيش از اين‌ها باشد.

وي با انتقاد از وضعيت بهره‌برداري و صادرات محصولات فرعي جنگلي، تصريح كرد: نقش اين محصولات در افزايش درآمدها و صادرات غيرنفتي بسيار پايين است.

اورنگي با تاكيد بر اينكه آنچه امروزه با عنوان محصولات دارويي در سطح شهرها، داروخانه‌ها و عطاري‌ها ديده مي‌شود، برگرفته از طبيعت ايران است، اظهار كرد: اين محصولات را بايد مديريت كنيم و بحث فرآوري و صنايع تبديلي آن را توسعه دهيم تا زمينه صادرات بهتر و بيش‌تر فراهم كنيم.

رييس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور با عنوان اينكه صنايع تبديلي در زمينه فرآوري محصولات منابع طبيعي بسيار كم است، خاطرنشان كرد: بايد صنايع تبديلي را در اين حوزه توسعه دهيم. حتي برخي از محصولات فرعي و دارويي را با هماهنگي معاونت توليدات گياهي در عرصه‌هاي منابع طبيعي به صورت زراعي و كشت ايجاد كرده‌ايم تا ذخيره‌گاه‌هاي كشور حفظ شود.

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal