راهبردهای همکاری ایران و ترکیه درزمینه کشاورزی و دامداری بررسی شد
1386/10/05

همكاري‌هاي راهبردي ايران و تركيه در كشاورزي و دامداري در دومين اجلاس راهبردي همكاري‌هاي كشاورزي دو كشور در آنكارا مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

دومين اجلاس راهبردي همكاري‌هاي كشاورزي ايران و تركيه در سطح وزيران كشاورزي دو كشور روز سه‌شنبه در آنكارا شروع به كار كرد.

رياست هيات ايراني در اين اجلاس را مهندس"محمدرضا اسكندري" وزير جهاد كشاورزي جمهوري اسلامي ايران و رياست هيات تركيه را "مهدي اكر" وزير كشاورزي و امور روستاهاي تركيه به عهده داشتند.

اجلاس در سطح كارشناسان از دو روز گذشته در آنكارا ادامه داشت.

به گزارش خبرنگار ايرنا در آنكارا، در اين اجلاس، گسترش همكاري‌هاي دو جانبه در توليد بذر، اجراي پروژه‌هاي مشترك در زمينه محصولات باغي، مكانيزاسيون، دانه‌هاي روغني، تحقيقات زيتون و توليد پنبه، همكاري‌هاي دو جانبه در اجراي موافقت نامه قرنطينه گياهي دو كشور، همكاري‌هاي دو جانبه در ژنتيك و به نژادي دام، تجديد موافقت نامه بهداشت دام دو كشور، همكاري در زمينه توليد عسل ارگانيك، اجراي پروژه‌هاي مشترك در كشت گلخانه‌اي و كشاورزي ارگانيك، همكاري دو جانبه موسسه رازي ايران با موسسه شاپ تركيه، همكاري دو جانبه در تحقيقات، توليد و فرآوري محصولات شيلات، برگزاري دوره‌هاي آموزشي بيوتكنولوژي، توسعه روستايي، مديريت آب و خاك، بهداشت دام، قرنطينه گياهي، تشويق سرمايه‌گذاري و مشاركت بخش‌هاي خصوصي در پروژه‌هاي كشاورزي، همكاري در زمينه توليد "غذاي حلال" و صدور آن، اجراي پروژه‌هاي مشترك در زمينه مديريت خشكسالي، نظام‌هاي نوين آبياري و صدور گل و گياه مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

مهندس محمدرضا اسكندري در حاشيه اين اجلاس در گفتگو با خبرنگار ايرنا گفت: "قرار است در خاتمه اين اجلاس موافقتنامه‌اي براي اجراي اين بندها در زمانبندي مشخصي بين وزراي كشاورزي دو كشور به امضا برسد."

مهندس اسكندري با اشاره به موافقتنامه‌اي كه حدود ‪۹ماه پيش در تهران به امضاي قائم مقام‌هاي وزراي كشاورزي ايران و تركيه رسيده بود، گفت: "در اين سفر موافقتنامه‌اي در سطح وزيران كشاورزي بين دو كشور به امضا خواهد رسيد كه نشانه‌اي از روند موفق مذاكرات دو كشور در پي موافقتنامه قبلي است.

وزير كشاورزي جمهوري اسلامي ايران اضافه كرد: "روابط ايران و تركيه در سال‌هاي اخير از رشد خوبي برخوردار بوده است. ولي اين رشد را به راحتي نمي‌توان در بخش كشاورزي ديد."

او افزود: "ايران و تركيه در سال ‪۱۳۸۱شمسي يك موافقتنامه همكاري كشاورزي امضا كردند. ولي متاسفانه عملياتي كردن مفاد اين موافقتنامه بطور جدي پيگيري نشده است و ما مصمم هستيم در راستاي عزم راسخ رهبران دو كشور براي توسعه و تعميق روابط، در بخش كشاورزي نيز همكاري‌هاي دو كشور را توسعه دهيم. اسكندري پيش از ظهر امروز در راس هياتي وارد آنكارا شد.

وي قرار است امروز از آزمايشگاه آب و خاك وزارت كشاورزي در آنكارا بازديد كند.

وزير جهاد كشاورزي همچنين قرار است از شهرستان "بي‌پازاري" واقع در ‪۹۰ كيلومتري آنكارا و صنايع مواد غذايي فعال در آن شهر از جمله يك كارخانه شير پاستوريزه بازديد كند.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر14 بار
تصاویر مرتبط

  • get_image_content.png

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal