75 درصد شركت‌هاي تعاوني روستايي كشور امسال بازمهندسي مي‌شوند
1387/02/18

 

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران گفت: تا پايان سال جاري، 75 درصد شركت‌هاي تعاوني روستايي كشور باز مهندسي مي‌شوند.

به گزارش ايسنا،دكتر محمدعلي شم‌آبادي در گردهمايي مديران تعاوني روستايي شهرستان‌هاي خراسان رضوي افزود: در سال گذشته سه هزار شركت تعاوني روستايي در كل كشور بازمهندسي شدند و دو هزار شركت نيز در سال جاري بازمهندسي خواهند شد.

معاون وزير جهاد كشاورزي تصريح كرد: تلاش مي‌كنيم تا توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي روستاها با محوريت تشكل‌هاي كشاورزي و روستايي باشد و اين مي‌طلبد با مجموعه‌هاي متشكل و تعريف شده و سيستمي كار شود و يك فضاي همگرايي را در شبكه‌هاي تعاون روستايي ايجاد كنيم.

وي ادامه داد: اتحاديه و تشكل‌هاي تعاون روستايي كشور مي‌توانند بين 10 تا 15 درصد از فعاليت‌هاي اقتصاد كشاورزي كشور را برعهده بگيرند. توسعه پايدار روستاها با محوريت تعاوني‌هاي كشاورزي ميسر است.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران خاطرنشان كرد: غيبت تعاوني‌هاي روستايي در چرخه خريد و فروش محصولات كشاورزي باعث شده است كه اين چرخه را كساني ديگر بگيرند و حالا كه مي‌خواهيم اين عرصه را به دست آوريم آن را با چنگ و دندان گرفته‌اند.

وي افزود: الگوها و دستورالعمل‌هايي كه در كشور ابلاغ شده، مربوط به حوزه اقتصادي است به طوري كه چشم‌انداز 20 ساله و سياست‌هاي اصل 44 به عنوان يك سند بالادستي و مهم در حوزه اقتصادي است. تاكنون 50 درصد از تشكل‌هاي تعاون روستايي ساماندهي شده‌اند به‌طوري كه از هشت تشكل سراسري در كشور سه تشكل آن جديد هستند و در پنج تشكل ديگر هم تا حدود زيادي اصلاحات صورت گرفته است.

شم‌آبادي با اشاره به اينكه سال 87 سومين سال حضور تعاوني‌هاي روستايي در چرخه خريد و فروش محصولات كشاورزي است، افزود: در سال گذشته تعاوني‌هاي روستايي كشور يك ميليون و 250 هزار تن محصولات زراعي، باغي و دامي را خريد و فروش كردند و در سال جاري هم فرآوري، بسته‌بندي و صادرات محصولات كشاورزي را در دستور كار خود خواهيم داشت.

وي ادامه داد: تلاش مي‌كنيم سهم تعاوني‌هاي روستايي و كشاورزي را در اقتصاد ايران افزايش دهيم، به طوري كه بايد شبكه‌هاي تعاون روستايي كشور حضوري فعال را از قبل از توزيع نهاده‌ها تا مصرف و صادرات محصولات كشاورزي داشته باشند.

شم‌آبادي با بيان اينكه در صنايع فرآوري، بسته‌بندي و تقاضاهاي نگهداري محصولات كشاورزي فعال هستيم، اظهار كرد: در فاز نخست در كل كشور 227 پروژه صنايع تبديلي با ميانگين 36 درصد پيشرفت فيزيكي وجود دارد.

معاون وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: در حوزه IT در تمام فعاليت‌هاي اقتصادي و اجتماعي روستاها، از چندين نرم‌افزار استفاده مي‌كنيم كه از جمله اين نرم‌افزارها مي‌توان به نرم‌افزار توزيع آرد اشاره كرد، به طوري كه معاونت راهبردي و نظارت رياست جمهوري براي هدفمند كردن يارانه‌ها از اين نرم‌افزار كپي‌برداري كرده‌اند.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران تصريح كرد: در خرداد ماه سال جاري اختتاميه ارزش‌گذاري سهام چهار هزار شركت تعاوني روستايي را در فاز نخست با حضور رييس جمهوري خواهيم داشت به طوري كه تاكنون در فاز اول بيش از 65 درصد از سهام شركت‌هاي تعاوني روستايي ارزش‌گذاري شده‌اند.

وي گفت: واحدهاي تعاوني اعتباري را در سطح استان‌ها و شهرستان‌ها راه‌اندازي مي‌كنيم. شبكه‌هاي تعاون روستايي در توزيع نهاده‌ها قوي عمل كرده‌اند و بنا داريم كه بخشي از توزيع ادوات كشاورزي را هم برعهده بگيريم و خدمات فني تخصصي را هم بسيار وسيع ديده‌ايم.

وي با بيان اينكه در دو حوزه بيروني و دروني با چالش مواجه هستيم، ادامه داد: عمده چالش شبكه‌هاي تعاون روستايي چالش‌هاي دروني است. بخش بيروني خواه ناخواه محيط بازار رقابتي است و اين بخش بايد بپذيرد كه بند "ب" سياست‌هاي اصل 44 مربوط به تعاوني‌هاست.

شم‌آبادي بيان كرد: دولت‌هاي گذشته نگاه ابزاري به تعاوني‌ها داشتند و تلاش مي‌كنيم تا تعاوني‌هاي روستايي و كشاورزي را به جايگاه واقعي خودشان برسانيم.

معاون وزير جهاد كشاورزي ادامه داد: هدف اصلي ما اين است كه تشكل‌هاي تعاوني روستايي در اقتصاد روستا نقش‌آفرين باشند كه در اين راستا در سال جاري سياست عدم تمركز را در استان‌ها و شهرستان‌ها خواهيم داشت.

 

شم‌آبادي تصريح كرد: تاكنون دو هزار فروشگاه تعاون روستايي شهري ايجاد و چهار هزار فروشگاه تعاون روستايي اصلاح شده‌اند.

وي خاطرنشان كرد: سازمان تعاون روستايي، تشكل‌ها و اتحاديه تعاون روستايي دو ميليون و 200 هزار تن فضاي ذخيره‌سازي محصولات كشاورزي را دارند و سيستم حمل و نقل محصولات كشاورزي از كمبودهاي تعاون روستايي است.

 

اداره كل روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي

pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
/www.pr.maj.ir

 

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal