اجراي عمليات مبارزه با آفت سن غلات در سطح 1.5 ميليون هكتار از اراضي كشاورزي
1392/01/26

رييس سازمان حفظ نباتات گفت: سال گذشته عمليات مبارزه با آفت سن غلات در سطح يك ميليون و 600 هزار هكتار انجام شد كه امسال اين ميزان در سطح 1.5 ميليون هكتار صورت مي‌گيرد.

به گزارش ايسنا ، رضا فتوحي در بازديد از عمليات مبارزه با سن در استان لرستان، اظهار كرد: با توجه به نامگذاري سالجاري به عنوان "حماسه سياسي و حماسه اقتصادي" از سوي مقام معظم رهبري در بحث اقتصادي وظيفه بسيار سنگيني به عهده وزارت جهاد كشاورزي است.

وي افزود: در اين رابطه كنترل آفات و بيماريهاي گياهي به خصوص مبارزه با سن گندم مي‌تواند بر افزايش توليدات ارتباط بسيار داشته باشد و در اين راستا با همت توليدكنندگان، كشاورزان و همكاران در اقصي نقاط كشور و مراكز خدمات جهاد كشاورزي كنترل اين آفت به ويژه آفت سن غلات در دستور كار قرار دارد كه ميتوانيم با كنترل به موقع شاهد افزايش توليدات كشاورزي باشيم.

رييس سازمان حفظ نباتات بيان كرد: در زمينه پيشگيري بهترين گزينه اين است كه اكيپ‌هاي مبارزه و كشاورزان از مزارع بازديد مستمر داشته باشند و در صورت مشاهده اين آفت در مزرعه خود عمليات مبارزه را انجام تا از ضرر اقتصادي به كشاورزان جلوگيري شود.

اين مقام مسئول يادآور شد: در مرحله سن مادر كه نمونه آن در استان مشاهده شده، كشاورزان هم استاني بايد سركشي و نظارت مستمر ازمزارع خود داشته باشند و در صورت مشاهده اين آفت، مبارزه را آغاز كنند زيرا در صورت بيتفاوتي، اين آفت ميتواند خسارات بسياري به كشاورزان تحميل كند و توليد محصولات كشاورزي به خصوص محصول استراتژيك گندم كاهش يابد.

وي افزود: حدود پنج هزار مهندس كشاورزي در رشتههاي گياه پزشكي در كشور فعال هستند و رقمي حدود 20 ميليارد تومان جهت پيشگيري و كنترل آفات گياهي از محل ساماندهي يارانههاي بخش كشاورزي به اين افراد اختصاص مي‌يابد.

فتوحي گفت: در اين رابطه رقم اختصاص داده شده به لرستان حدود 800 ميليون تومان بوده و به منظور خريد تجهيزات و مواد غير شيميايي براي توليد محصولات كشاورزي سالم است.

وي افزود: حدود 150 نفر در كلينيكهاي گياه پزشكي در بخشهاي مختلف مديريتهاي جهاد كشاورزي لرستان شاغل هستند.

تعداد مشاهده خبر17 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal