صدور مجوز بانك مركزي براي اختصاص 800 ميليارد تومان به بنگاه هاي زودبازده بخش كشاورزي
1387/08/18

مديرعامل بانك كشاورزي از صدور مجوز بانك مركزي براي اختصاص 800 ميليارد تومان تسهيلات بانك كشاورزي به بنگاههاي زودبازده بخش كشاورزي خبر داد.        

محمد طالبي در گفت‌وگو با خبرگزاري فارس، با اشاره به اينكه براي اين فصل از كار كشاورزي 5 هزار ميليارد ريال به عنوان سرمايه در گردش در نظر گرفته شده، گفت: براي اجراي طرح آبياري تحت فشار در كشور براساس تفاهم‌نامه‌اي كه بين بانك كشاورزي و معاونت آب و خاك و امور زيربنايي وزارت جهاد كشاورزي امضا و به استانها نيز ابلاغ شده 300 ميليارد تومان از محل اعتبارات خشكسالي و حدود 600 ميليارد تومان نيز تسهيلات بانك كشاورزي براي آبياري تحت فشار اختصاص مي‌يابد.

طالبي افزود: با توجه به اعتبار اختصاص يافته براي طرحهاي آبياري نوين و تحت فشار و محاسبه ميانگين هزينه 3 ميليون و 500 هزار تومان در يك هكتار، با اين رقم حدود 220 هزار هكتار مزرعه زير پوشش طرح نوين آبياري قرار مي‌گيرد.

مديرعامل بانك كشاورزي بيان داشت: اين تفاهم‌نامه به امضاي بنده و آقاي دكتر اجلالي معاون آب و خاك وزير جهادكشاورزي رسيده و به بانكهاي استاني و سازمانهاي جهاد كشاورزي در استان ابلاغ شده است.

طالبي در مورد نرخ تسهيلات ياد شده گفت: اين نرخ‌ها بسته به نوع عمليات آبياري متفاوت است و بخشي از آنها دولتي بوده كه داراي يارانه تسهيلات است و يك بخش نيز توسط خود كشاورز اجرا مي‌شود كه با كمك‌هاي بلاعوض دولت همراه مي‌شود، اما در مجموع ميانگين نرخ سود منابع مورد استفاده كشاورزان 8 درصد خواهد بود.

وي گفت: اين منابع به صورت تلفيقي، با يارانه سود و به صورت كمك بلاعوض به كشاورزان پرداخت مي‌شود.

طالبي با اشاره به اينكه مذاكراتي با معاونت امور دام وزارت جهاد كشاورزي براي تأمين سرمايه در گردش صنعت دام و طيور در حال انجام است، گفت:‌ هنوز اين مذاكرات به نتيجه نرسيده و تا يك ماه ديگر مشخص مي‌شود، گرچه برنامه بلندمدت وزارت جهاد كشاورزي در اين بخش از قبل مشخص شده است.

مديرعامل بانك كشاورزي تأكيد كرد: تسهيلات عادي در بخش كشاورزي نيز توسط اين بانك پرداخت مي‌شود.

طالبي با اشاره به 230ميليارد تومان كمكهاي فني و اعتباري كه از ابتداي سال‌جاري براساس توافقنامه با وزارت جهاد كشاورزي به كشاورزان پرداخت مي‌شود، گفت:‌ 800 ميليارد تومان نيز از طرف بانك كشاورزي به اين رقم اضافه مي‌شود كه در حوزه‌هاي مختلف در قالب كمك‌هاي فني و اعتباري به كشاورزان پرداخت مي‌شود.

مديرعامل بانك كشاورزي تصريح كرد: علاوه بر اعتبارات دولتي در قالب كمك‌هاي فني و اعتباري و وجوه اداره شده، در مجموع 1800 ميليارد تومان نيز تسهيلات بانك كشاورزي به موارد يادشده، مكانيزاسيون، اجراي گلخانه و ساير بخش‌ها و طرح‌هاي نيمه‌تمام زودبازده بخش كشاورزي اعطا مي‌شود.

وي با اشاره به اولويت طرح‌هاي نيمه‌تمام گفت: در اين زمينه حداقل 200 ميليارد تومان تسهيلات پرداخت مي‌شود.

طالبي گفت: بعد از اجراي سياست‌هاي انقباضي، بانك مركزي با گشايش اعتبارات، به بانك كشاورزي اجازه داده كه 800 ميليارد تومان تسهيلات براي طرح‌هاي زودبازده نيمه‌تمام كشاورزي پرداخت كند.

مديرعامل بانك كشاورزي گفت: بانك مركزي از 1800 ميليارد تومان سهميه بانك كشاورزي در نيمه دوم امسال، فعلا 800 ميليارد تومان را اجازه پرداخت داده و بقيه اعتبار نيز در نيمه اول سال آينده پرداخت خواهد شد.

وي افزود: در مورد موضوع خشكسالي بخشنامه‌ها و مصوبات دولت در حال اجرا است اما متأسفانه برخي كشاورزان از آن اطلاع كافي ندارند،با اين حال نمايندگان مجلس و كشاورزان هيچ نگراني در اين رابطه نداشته باشند، زيرا بانك كشاورزي براساس مصوبه دولت براي امهال تسهيلات كشاورزان به مدت يكسال اقدام مي‌كند و نيازي به مراجعه كشاورزان نيست.

طالبي افزود: اجراي اين دستورالعمل دولت در بانك كشاورزي به صورت خودكار براساس سيستم‌هاي داخلي در حال اجرا است و استهمال يكساله وام‌هاي كشاورزان و بخشش سود ديركرد در حال انجام است .

وي گفت: هيچ اخطاريه و هشداري از جانب بانك كشاورزي به كشاورزان بابت تأخير در پرداخت اقساط عقب‌ افتاده ناشي از خشكسالي ارسال نشده و نخواهد شد.

مديرعامل بانك كشاورزي با اشاره به اينكه حدود يك ميليون 300 هزار نفر بيمه شده صندوق بيمه محصولات كشاورزي هستند، گفت: بيش از يك ميليون نفر از بيمه‌شدگان اعلام خسارت كرده‌اند كه كارشناسان اين صندوق براساس الگوهاي فصلي و متناسب با محصول كار فني حجيمي در اين زمينه انجام مي‌دهند.

طالبي خبر داد‌:‌ تاكنون بيش از 250 ميليارد تومان غرامت در سال‌ زراعي 87 -86 از جانب صندوق بيمه محصول كشاورزي به كشاورزان پرداخت شده است.

وي افزود: بانك كشاورزي حتي قبل از رسيدن منابع دولتي، نسبت به پرداخت خسارات كشاورزان بيمه شده، اقدام كرده است.

مديرعامل بانك كشاورزي افزود:‌ دولت براي كمك به اعتبار صندوق بيمه محصول كشاورزي 200 ميليارد تومان تصويب كرد و 230 ميليارد تومان نيز در قالب بودجه سال 87 به صندوق بيمه محصولات كشاورزي اختصاص يافته است.

وي اشاره كرد: پرداخت غرامت به كشاورزان خسارت ديده همچنان ادامه دارد.

طالبي در پاسخ به اينكه چگونه اقساط عقب‌افتاده ناشي از خسارت خشكسالي با ساير اقساط شناسايي مي‌شود، گفت: در هر استان ستاد حوادث مركب از استاندار، فرماندار، مدير بانك كشاورزي و نماينده صندوق بيمه در قالب يك نهاد تخصصي و جاافتاده به ويژگي استان و خسارات وارده اشراف كامل دارند و كار دقيق و حرفه‌اي انجام مي‌دهند كه مصوبات اين ستاد ملاك عمل بانك كشاورزي قرار مي‌گيرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal