تاپایان برنامه پنجم توسعه 220 هزار هکتار اراضی خرد کشاورزی تجمیع می شود
1388/11/04

مديركل دفتر نظام‌هاي بهره‌برداري وزارت جهادكشاورزي از تجميع 220 هزار هكتار اراضي خرد كشاورزي در حد فني و اقتصادي طي برنامه پنجم توسعه خبر داد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، مهندس غلامحسين طباطبايي افزود: طبق پيش‌بيني اين وزارتخانه در برنامه پنم توسعه، هر سال 44 هزار هكتار از اراضي خرد در حد فني و اقتصادي تجميع مي‌شود.

وي معافيت كشاورزان از حق آبه و آب بها به مدت 10 سال، معافيت از پرداخت حق بيمه محصولات كشاورزي، سند دار شدن اراضي تجميع شده به صورت رايگان را از جمله حمايت‌ها در راستاي تجميع اراضي خرد كشاورزي عنوان كرد.

به گفته مهندس طباطبايي، حد فني و اقتصادي اراضي ديم و آبي در آيين نامه قانون جلوگيري از خرد شدن اراضي به تفكيك سه اقليم خشك، نيمه خشك و مرطوب مشخص و براي اجرا به استانهاي كشور ارسال شده است.

وي همچنين اظهار داشت: حد فني و اقتصادي اراضي كشاورزي در اندازه‌اي تعيين شده كه علاوه بر درآمدزايي براي يك خانواده روستايي در حد متوسط، 20 درصد نيز پس‌انداز براي توسعه فعاليت‌هاي كشاورزي ايجاد كند.

مديركل نظام‌هاي بهره‌برداري با بيان اين كه 37 درصد اراضي كشاورزي در اختيار بهره‌برداران خرد است، اصلاح واحدهاي خرد دهقاني و راه‌اندازي شركت‌هاي تعاوني توليد با مديريت متمركز را از راهكارهاي تجميع اين اراضي دانست.

وي در عين حال واگذاري اراضي جديد براي فعاليت‌هاي كشاورزي در قالب نظام‌هاي بهره‌برداري را ضروري خواند و گفت: طبق پيشنهاد وزارت جهادكشاورزي در برنامه پنجم توسعه، قريب به 400 هزار هكتار اراضي جديد به منظور فعاليت‌هاي كشاورزي از سوي سازمان امور اراضي به متقاضيان واگذار مي‌شود كه اين اراضي جديد در قالب تعاوني‌هاي توليد، شركت‌هاي سهامي و زراعي و شركت‌هاي كشت وصنعت واگذار خواهدشد.

مهندس طباطبايي افزود: اين برنامه از سال آينده به اجرا در خواهد آمد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir


تعداد مشاهده خبر16 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal