توليد و توزيع بذر سالم و گواهي شده مبناي خودكفايي محصولات كشاورزي است
1385/09/06

سنندج، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪

 

داخلي. اقتصادي. جهاد كشاورزي.

 

قائم مقام معاون زراعت وزير جهاد كشاورزي گفت: توليد و توزيع بذر سالم و گواهي شده مبناي خودكفايي محصولات كشاورزي محسوب مي‌شود و بايد به اين مساله مهم به صورت جدي توجه شود.

مهندس "كمال ذبيحي" روز يكشنبه در حاشيه اولين گردهماي كارشناسان مسوول بذر و نهال كشور در سنندج به خبرنگار ايرنا افزود: استفاده از بذور اصلاح شده در ميزان افزايش محصولات كشوري بسيار موثر است و در صورت استفاده از بذور سالم سطح توليدات به ميزان قابل توجهي افزايش مي‌يابد.

وي اضافه كرد: علاوه بر ميزان افزايش محصولات، استفاده از بذور سالم و گواهي شده ميزان سلامت محصولات را نيز تضمين مي‌كند و اين بسيار مهم است.

وي گفت: خودكفايي در محصول گندم از نتايج استفاده از بذور سالم، گواهي و اصلاح شده بود كه موجب خودكفايي گندم در كشور شد.

وي با اشاره به توليد ‪۱۱ميليون و ‪۴۳۰هزار تن گندم سال گذشته در كشور افزود:در صورت ادامه روند استفاده از بذور اصلاح شده و سالم گندم مي‌توانيم ميزان توليد را به ‪۱۸ميليون تن افزايش دهيم.

وي اضافه كرد: بذرهاي اصلاح و گواهي شده يكي از تاثير گذارترين فاكتورها در افزايش ميزان توليد محصولات كشاورزي است و اين مساله در راس برنامه‌هاي وزارت كشاورزي قرار دارد.

وي گفت: سال گذشته ‪۴۱۰هزار تن بذر گندم در كشور توليد شد كه اين ميزان بذر توليد شده كه سالم بودن اين ميزان بذر توسط موسسه تحقيقات نهال و بذر كشور تاييد شده و گواهي تاييد دريافت كرده است.

وي افزود: توليد بذر گندم در كشور هم اكنون نسبت به چند سال گذشته دو برابر شده و روند افزايشي خوبي در اين بخش داريم و با توجه به پتانسيلها و امكانات موجود مي‌توانيم ميزان توليد را افزايش دهيم.

وي در ادامه به بحث تناوب گندم در مزارع اشاره كرد و گفت:تناوب گندم با دانه‌هاي روغني در ميزان توليد بسيار موثر و تاثير گذار است و كشاورزان بايد اين مهم را مدنظر داشته باشند.

به گفته وي در مزارعي كه تناوب گندم با دانه‌هاي روغني انجام شده ميزان توليد حدود ‪۲۰درصد افزايش يافته و تعداد بيماريهاي موجود در مزارع نيز كاهش يافته است.

ذبيحي در ادامه در مورد وضعيت توليد بذر ديگر محصولات كشاورزي در كشور گفت: در توليد بذر گندم و ذرت مشكلي نداريم و در كشور آن را توليد مي‌كنيم اما در توليد بذر جو وضعيت مطلوبي نداريم و تنها پنج درصد از بذور اصلاح شده جو در كشور توزيع مي‌شود.

به گفته وي در توليد بذر ذرت نيز امسال ‪۱۰هزار تن توليد شده و با توزيع اين ميزان بذر پيش بيني مي‌شود دو ميليون و ‪۷۰۰هزار تن ذرت در كشور توليد شود.

وي در مورد توليد بذر كلزا در كشور نيز گفت: در زمينه توليد بذر اين محصول نيز مشكلي نداريم و كل نياز بذر كلزا در كشور توليد مي‌شود و بذرهاي توليد شده نيز از كيفيت بالايي برخوردار است .
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal