نقش نظارتی سازمان دامپزشکی در ابعاد بهداشتی و شرعی مهمترین عامل بازدارنده شیوع بیماری‌های مشترک است
1386/12/27

 

رييس سازمان دامپزشكي كشور، نقش نظارتي اين سازمان را در ابعاد بهداشتي و شرعي، مهمترين عامل بازدارنده شيوع بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام دانست.

به گزارش ايرنا، دكتر مجتبي نوروزي در ديدار با حضرت آيت الله سيدهاشم حسيني بوشهري مدير حوزه علميه قم، افزود: تاكنون ‪۸۵۰ عامل از يكهزار و ‪۸۰۰عامل بيماريزاي مشترك بين انسان و دام در كشور تحت كنترل درآمده است.

وي با اشاره به وجود بيش از ‪۱۲۰ميليون واحد دامي در كشور، ‪۵۷ كشتارگاه صنعتي دام و بيش از ‪۶۰۰واحد كشتارگاه صنعتي، ‪۱۸۲باب كشتارگاه طيور، ‪۶۰هزار مركز عرضه فرآورده‌هاي خام دامي و ‪۹هزار دستگاه كاميون حمل فرآورده‌ها و صدها مراكز از قبيل شناورها و اسكله‌هاي صيادي، سردخانه ها، مراكز پرورش آبزيان و ...، تصريح كرد : سازمان دامپزشكي در حد توان و امكان با ناظران شرعي در اين حوزه همكاري مي‌كند.

دكتر نوروزي با بيان آنكه مديران سازمان دامپزشكي در سطوح مختلف، اطمينان از حلاليت گوشت و فرآوردههاي آن را بر مسايل بهداشتي مقدم مي‌دانند، درخصوص نشان حلال محصولات دامي گفت: حتي كشورهاي غربي نيز اين امر را دنبال مي كنند و فوايد اقتصادي آن قابل چشم پوشي نيست و سازمان دامپزشكي در اين خصوص خواستار كمك‌هاي علمي و پشتوانه‌اي حوزه علميه است.

رييس سازمان دامپزشكي كشور همچنين به بيان گزارشي از ماموريت‌هاي مختلف اين سازمان دامپزشكي بويژه در حوزه پيشگيري، ريشه كني، نظارت بهداشتي و مبارزه با بيماريهاي دامي و مشترك از قبيل هاري، سل، بروسلوز و آنفلوآنزاي فوق حاد پرندگان و صادرات و واردات فرآورده‌هاي خام دامي پرداخت.

حجت‌الاسلام علي محمد سلطاني مسئول حوزه نمايندگي ولي فقيه در سازمان دامپزشكي و مسئول كميته فني كد حلال موسسه استاندارد نيز در اين ديدار گزارشي از روند كنوني پيشرفت جلسات كارشناسي و آمار فرهنگي و اقتصادي كد حلال ارايه كرد.

وي همچنين گزارش مستندي را در خصوص سامانه غذاي حلال در جمهوري اسلامي و ستاد پيگيري آن كه مورد تاكيد مديريت حوزه علميه قم است، تقديم اين مديريت كرد


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر11 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal