تاکید وزیر جهاد کشاورزی برضرورت تدوین برنامه پنجم بخش کشاورزی براساس افزایش بهره‌وری و پایداری تولید
1387/09/24

وزير جهاد كشاورزي هفته پژوهش را در هر سال بيدارباشي تازه جهت لزوم توجه به موضوع بنيادي و اساسي تحقيق دانست و افزود: اگر تحقيق را پنجره‌اي به سوي آينده و گشودن معبري در قلمرو وسيع مجهولات براي دستيابي به عرصه پرفروغ دانايي قلمداد كنيم، بدون ترديد پژوهشگران مجاهداني هستند كه بشريت را از دريايي متلاطم جهل به ساحل نجات رهنمون مي‌سازند. به گزارش (ايسنا)، مهندس محمدرضا اسكندري طي پيامي در مراسم تجليل از پژوهشگران وزارت جهاد كشاورزي كه توسط دكتر پيمان فلسفي معاون امور مجلس، بين‌الملل و همكاري‌هاي آفريقاي وزارت جهاد كشاورزي به مناسبت هفته پژوهش قرائت شد، افزود: قرآن مجيد در آيات متعدد بارها ما را به سوي تفكر و تدبر فرا مي‌خواند و اگر انديشمندان و صاحبنظران با نگاهي عالمانه بر سر تدبير گره از مشكلات و معضلات بازمي‌كنند در حقيقت شكري است كه در برابر نعمت‌هاي بي‌شمار خداوند متعال به‌جا آورده و اداي ديني در برابر مسووليت و تعهد آنها نسبت به استقلال علمي كشور محسوب مي‌شود. وي افزود: خداي بزرگ را شاكر و سپاسگزاريم كه همگام با ساير عرصه‌ها بخش كشاورزي و منابع طبيعي اين سرزمين پهناور آوردگاه ايثار و مجاهدت علمي عاشقان حضرت امام خميني (ره) و پيروان مقام معظم رهبري شده است و توانمندي علمي آنها راهگشاي مسوولان و مردم براي تامين امنيت غذايي و خودكفايي ميهن اسلامي‌مان است. او ادامه داد: بديهي است كه فرآيند تحقيق و پژوهش همواره زنده، پويا و جاويدان است و اين حركت بايد همچون خوني حيات‌بخش در رگ‌هاي سيطره اين مرز و بوم و به‌خصوص عرصه كشاورزي، توليد و توسعه اقتصادي جريان يابد تا توسعه پايدار ارمغان آن باشد. به گفته وزير جهاد كشاورزي امروز با ورود تنها بخشي كوچك از فناوري‌ها، آثار شگفت‌انگيز آن در بهبود توليد در محصولاتي مثل سيب‌زميني، گندم و غيره به خوبي ديده شده است و بر همين اساس در آستانه برنامه پنجم با اتكا به برنامه‌هاي راهبردي كه با محوريت پژوهشگران سازمان تحقيق، آموزش و تحقيقات كشاورزي در دست تهيه است زمينه تدوين برنامه‌اي دانش‌محور فراهم شده است.

اسكندري افزود: به‌طور قطع برنامه پنجم در بخش كشاورزي بايد براساس افزايش بهره‌وري و پايداري توليد تدوين شود و دانش‌محور كردن برنامه‌هاي اجرايي سياستي است كه در دستور كار اين وزارتخانه قرار دارد.

وي در پايان از كليه محققان و دانش‌پژوهان درخواست كرد كه بيش از پيش به تحقيقات كاربردي بپردازند و با نزديك‌تر شدن به توليد‌كنندگان و مشاركت دادن آنها در برنامه‌هاي تحقيقاتي در جهت به‌كارگيري يافته‌هاي پژوهش در عرصه توليد اقدامي جدي به‌عمل آورند كه بديعي است قرار گرفتن ترويج در كنار تحقيق زمينه لازم را براي عملياتي شدن اين موضوع فراهم خواهد كرد.

اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي

pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
تصوير.pdf
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal