توسط موسسه تحقیقات شیلات صورت گرفت: بررسی وضعیت آلودگی فلزات سنگین در خلیج فارس
1386/02/16

خبرگزاري كشاورزي ايران - گروه پژوهش و تحقيقات :

موسسه تحقيقات شيلات ايران با اجراي يك طرح غلظت انواع آلاينده‌ها از جمله فلزات سنگين ، تركيبات نفتي ، سموم و ساير موارد را در آب ، رسوبات و آبزيان آبهاي ايراني خليج فارس و درياي عمان و درياي خزر بررسي كرد. نتايج اينگونه بررسيها كه با هدف آگاهي از تعيين سلامت مصرف آبزيان انجام مي‌شود در مقاطع مختلف تاكنون منتشر و در اختيار مراجع ذيصلاح قرار گرفته است .    

به گزارش خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا) طبق بررسي انجام شده توسط موسسه تحقيقات شيلات در خصوص اثرات زيست محيطي ناشي از جنگ خليج فارس بر ذخاير آبزيان ميران نيكل ، واناديوم ، كادميوم و سرب در سه گونه از ماهيان تجاري كفزي خليج فارس به نام‌هاي زير اندازه ‌گيري شد .

بر اساس اين گزارش وضعيت كلي ذخيره و تجمع فلزات سنگين در بافت ماهيان خليج فارس (آبهاي ايران) با نتايج بدست آمده توسط ساير محققان تشابه داشت و ميزان غلظت بدست آمده در اين بررسي در اكثر موارد يا در محدوده ارقام بدست آمده در ساير مناطق و يا كمتر از آن است.

در مجموع ميتوان گفت كه غلظت عناصر اندازه‌گيري شده در بافت ماهيان در بررسي حاضر در مقايسه با مقادير استاندارد به ويژه براي كادميوم و سرب بيانگر آن است كه در شرايط فعلي مصرف غذايي اين گونه‌ها خطري براي سلامت مصرف كنندگان در برندارد.

از طرفي طبق اندازه‌گيريهاي بعمل آمده بوسيله برنامه منطقه ‌اي حفاظت از محيط زيست دريايي (ROPME) در سال 2001 در منطقه خليج فارس اكثر فلزات سنگين شامل كروم ، ارسنينگ ، مس ، سرب ، جيوه ، نيكل ، نقره ، واناديوم و روي در بيش از 80 ايستگاه در حوزه خليج فارس از جمله آبهاي ايران با استفاده از آزمايشگاههاي معتبر بين‌المللي با دقت و صحت كافي مورد اندازه‌گيري قرار گرفته بطوريكه نتايج آن در سال 2003 منتشر و در اختيار كليه كشورهاي عضو قرار گرفته است.

طبق نتايج منتشره توسط برنامه ياد شده غلظت فلزات سنگين در رسوبات حوزه خليج فارس بجز در چند ايستگاه در مقايسه با مقادير مجاز اعلام شده از سوي مراجع بين‌المللي قابل قبول و كمتر از غلظت‌هاي
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر27 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal