معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی: 80 درصد واحد‌های مرغداری نیاز به باز‌سازی دارند
1385/09/27

طرح ساماندهي دامداري‌هاي روستايي منتظر تصويب كميسيون كشاورزي مجلس است          

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران

سرويس: كشاورزي و دامپروري

خريد تضميني گوشت مرغ، تخم‌مرغ و جوجه يك روزه مي‌تواند راه گشاي حل بسياري از مشكلات توليدكنندگان در اين بخش باشد.

به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا، مهندس سيدنظام‌الدين سجادي ـ معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزي ـ روز گذشته (يك‌شنبه) در آيين اختتاميه ششمين نمايشگاه دام و طيور با تاكيد بر اهميت زير بخش دام و طيور در كشور، عمده فعاليت‌هاي اين زيربخش را اهداف تعيين شده در برنامه چهارم توسعه عنوان كرد و افزود: بر اساس اين برنامه 9/12 ميليون تن انواع توليد شامل 5/9 ميليون تن شير، 6/1 ميليون تن گوشت سفيد، 920 هزار تن گوشت قرمز و 800 هزار تن تخم‌مرغ و حدود 40 هزار تن عسل، بر عهده زير بخش دام و طيور قرار گرفته كه براي رسيدن به اين اهداف، وزارت جهاد كشاورزي ساز و كار‌هاي مختلفي را از ابتداي برنامه داشته است.

او افزود: يكي از اقداماتي كه از نيمه سال گذشته آغاز شده تجديدنظر بر ضوابط و آيين نامه نظام دامداري است كه از اين طريق به توان زمينه را براي سرمايه‌گذاري افراد ساده و روان كرد.

سجادي ادامه داد: يكي از موانع اصلي در زيربخش دام و طيور بحث توليد علوفه است كه در اين‌باره طرحي را براي افزايش سطح زير كشت علوفه و رفع اين مشكل با معاونت زراعت داريم كه اين طرح نيز در حال نهايي شدن است كه با نهايي شدن آن مي‌توان ضمن توسعه واحد‌هاي جديد به پايين آوردن هزينه‌هاي تمام شده فعاليت‌هاي موجود نيز كمك كرد.

وي با اشاره به اين كه 70 درصد توليدات شير و گوشت در واحد‌هاي روستايي توليد مي‌شود، افزود: طرح ساماندهي دامداري‌هاي روستايي از جمله طرح‌هايي است كه منتظر تصويب كميسيون كشاورزي مجلس شوراي اسلامي‌ است كه با تصويب و به دست آوردن اعتبارات لازم اميدواريم در سال آينده در سطح وسيعي اين طرح اجرا شود.

معاون امور دام وزير جهاد كشاورزي به طرح توسعه واحد‌هاي مرغداري و ايجاد شهرك‌ها و مجتمع‌هاي دامپروري اشاره كرد و گفت: متاسفانه اين پيشنهاد سال گذشته در كميسيون تلفيق رد شد كه اميدواريم امسال با پيگيري كميسيون مجلس شوراي اسلامي‌ اين پيشنهاد تصويب شود تا از اين طريق به توان با ساخت زير ساخت و زيربناها هزينه تمام شده اين واحد‌ها را پايين آورد.

او ادامه داد: در بحث طيور نيز اخيرا در راستاي استفاده حداكثر از امكانات موجود طرحي را تهيه كرديم كه در اين طرح مي‌توان از همين امكانات موجود به توليد يك ميليون و 850 هزار تن گوشت مرغ و بيش از 900 هزار تن تخم مرغ برسيم.

سجادي به خريد تضميني گوشت مرغ، تخم‌مرغ و جوجه يك روزه اشاره كرد و گفت: موافقت با پروژه خريد تضميني اين محصولات نيز مي‌تواند راهگشاي حل بسياري از مشكلات توليدكنندگان باشد و اميدواريم خريد تضميني گوشت مرغ، تخم‌مرغ و جوجه يك روزه مقدمه‌اي براي خريد تضميني گوشت قرمز باشد.

معاون امور دام وزير جهاد كشاورزي با تاكيد بر اين كه بيش از 80 درصد واحد‌هاي مرغداري كشور نياز به باز‌سازي تاسيسات و تجهيزات دارند، ادامه داد: دادن تسهيلات ارزان قيمت، مي‌تواند اين تاسيسات را به حالت مطلوب درآورد.

سجادي افزود: در حال حاضر توليدكنندگان اين زيربخش عموما داراي بنيه ضعيف اقتصادي بود و نياز به حمايت و نقدينگي دارند چراكه نتيجه كمك نكردن به اين توليدكنندگان تورم و گراني‌هايش كه در بازار مشاهده مي‌شود.

وي افزود:‌خوشبختانه امسال دولت نقدينگي طيور را چهار برابر و نقدينگي شير را هفت برابر كرده و هم‌چنين نقدينگي توليد گوشت قرمز را نيز از 160 به 370 ميليارد تومان رسانده است ولي مقررات و ضوابط دست و پاگير موجود در نظام بانكي، اجازه استفاده مطلوب از اين اعتبارات را هنوز به توليدكنندگان نداده است.

معاون امور دام وزارت جهاد كشاورزي نو‌سازي و باز‌سازي صنايع تبديلي وابسته در همه زيربخش‌ها را يكي از پروژه‌هاي در دست انجام عنوان كرد و با اشاره به اين كه ظرفيت واحد‌هاي خوراك دام كشور بيش از پنج ميليون تن است، افزود: در حال حاضر كارخانه‌ها خوراك دام با كمتر از يك سوم ظرفيت در حال فعاليت هستند كه در اين خصوص نيز طرحي تهيه شده كه با راه‌اندازي آزمايشگاه‌هاي خوراك دام، يك نظارت كليدي بر اقدامات اين واحد‌ها داشته باشيم و بتوانيم از ظرفيت كامل اين كارخانه‌ها استفاده كرده و هم‌چنين با ايجاد اشتغال در كاهش بيكاري كشور موثر باشيم.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal