اجراي طرح كشت داربستي با استفاده از آب شور دريا
1391/03/06

معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي بر لزوم تامين منابع آبي جديد بخش كشاورزي از طريق آب شيرينكن ها تاكيد كرد.

به گزارش خبرنگار مهر، مجيد خليلي خشنود در نشست با روساي سازمان هاي استان هاي ساحلي جنوب كشور كه در سالن اجتماعات جهاد كشاورزي هرمزگان برگزار شد، بيان داشت: محدوديت منابع آبي، رشد سريع جمعيت و نياز به توليد بيشتر، سبب شده كه بخش كشاورزي نسبت به ساير بخش هاي مصرف كننده آب، تقاضاي بيشتري براي مصرف داشته باشد و ضروري است كه براي دستيابي به اهداف توسعه‌اي كشور و افزايش توليد محصولات منابع آبي جديدي را در نظر گرفت.

وي با بيان اينكه استفاده از آبشيرينكنها مي تواند به عنوان راه حلي براي تامين منابع آبي بخش كشاورزي استان هاي ساحلي باشد. خواستار استفاده بهينه منابع آبي از طرق مختلف در بخش كشاورزي شد و گفت: در كنار استفاده بهينه از منابع ابي مي توان منابع جديدي را براي دستيابي به اهداف توسعه‌اي كشور و افزايش توليد محصولات تعريف كرد.

خليلي خشنود به ساحلي بودن برخي از مناطق جنوبي كشور اشاره كرد و افزود: با توجه به محدوديتهاي منابع آبي و دسترسي به آب هاي شور، دريا به عنوان يك منبع طبيعي آب و همچنين دارا بودن شرايط آب و هوايي گرم و مرطوب در اين استانها مي‌توان با راهكارهاي جديد و با كمترين هزينه براي احداث سازه، اقدام به بهره برداري از آب دريا و توليد محصول با روش كشت متراكم كرد.

وي اضافه كرد: استفاده از تكنيك هاي جديد به ويژه استفاده از آب شيرينكن براي بهره برداري از آب دريا و كشت داربستي محصولات سبزي و صيفي با استفاده از اين آب ضمن افزايش توليد و كاهش هزينه منجر به كسب درآمد كافي از طريق افزايش عملكرد در واحد سطح  وبهبود وضعيت اقتصادي روستاييان مي شود.

آمادگي اجراي كشت هاي داربستي با آب شور را داريم

معاون امور توليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي، در خصوص اجراي طرح كشت داربستي با استفاده از آب شور و توسعه آن در اين سه استان گفت: با توجه به محدوديت منابع آبي، براي توسعه بخش كشاورزي آمادگي اجراي كشت هاي داربستي با استفاده از آب شور را  از طريق آبشيرينكن ها  داريم.

خليلي خشنود با اشاره به اينكه طرح كشت داربستي با استفاده از آب شور براي اولين بار در هرمزگان توسط كارشناسان جهاد كشاورزي استان عملياتي شد ضمن مثبت ارزيابي كردن اين طرح و استقبال از آن افزود: براي توسعه بيشتر اين طرح در سطح استانهاي مستعد بايد بررسيها و مطالعات تكميلي انجام شودكه در حال حاضر مقدمات كار فراهم شده است.

وي اضافه كرد: براي تامين هزينه ها و اعتبارات در اين مورد مشكلي وجود ندارد و به بهره برداران تسهيلات ارايه مي شود.

خليلي خشنود به اركان توليد در بخش كشاورزي از جمله خاك، اقليم، نيروي انساني و آب اشاره و بيان داشت: تمامي اين پتانسيلها غير از منابع آبي كافي در كشور وجود دارد كه براي تامين منابع آبي بايد به دنبال راهكار و مديريت بود.

معاون امورتوليدات گياهي وزارت جهاد كشاورزي ادامه داد: با توجه به محدوديت منابع آبي در كشور اقداماتي از جمله توسعه سيستم هاي آبياري نوين، كشاورزي حفاظتي و توسعه كشت مكانيزه نشاء در دستور كار وزارتخانه قرارگرفته است اما براي توسعه اين بخش بايد منابع آبي جديدي را تعريف كرد كه استفاده از منابع آب شور به عنوان يك منبع جديد مي تواند وارد چرخه شود.وي با بيان اينكه گسترش استفاده از آب شور دريا مي تواند قدمي موثر براي دستيابي به موفقيت در امور كشاورزي مناطق ساحلي به شمار رود، افزود: بايد با استفاده از تكنولوژي، آب مورد نياز اين مناطق را در قالب آبشيرينكن ها تامين كرد. استفاده از منابع آب شور، افزايش كمي و كيفي محصول، بالا بردن راندمان آبياري، سهولت در برداشت، استفاده بهينه از اراضي و اصلاح روش كشت و ترويج كشت هاي متراكم از مهم ترين اهداف و مزيت هاي طرح كشت داربستي با استفاده از آب شور(دريا) است.

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal