ضرورت افزايش درآمد فعالان حوزه دامپزشكي
1391/10/13

رئيس سازمان دامپزشكي كشور، گفت: در سال جاري بيش از 12 ميليارد تومان اعتبار براي قراردادهاي بخش خصوصي در قالب خريد خدمات دامپزشكي تامين و تخصيص داده شده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان دامپزشكي كشور، دكتر سيد محسن دستوردر نشست هم انديشي دامپزشكان بخش خصوصي و دولتي در استان اصفهان، اضافه كرد: در حال حاضر بيش از 30 هزار شغل در اين بخش برآورد شده است و سازمان دامپزشكي در راستاي مرتفع كردن مشكل بيكاري دامپزشكان طي سال هاي اخير گام هاي موثري برداشته است.

وي قانون سازمان دامپزشكي را منبع اعتبار تمامي فعاليت هاي زير بخش دامپزشكي عنوان كرد و گفت: بر اساس تائيد حقوق دانان خارج از حوزه دامپزشكي، اين قانون داراي مباني حقوقي قوي و مستحكمي است كه حتي پس از 41 سال از تصويب آن پاسخگوي بسياري از مسايل مي باشد.

وي تصريح كرد: موانعي در بخش اشتغال دانش آموختگان دامپزشكي وجود دارد كه بجاي منفي بافي ها بايد در راستاي حل اين مشكلات همراه با هم گام برداريم.

** قابليت اصلاح تعرفه هاي خدمات دامپزشكي

دكتر دستور افزايش درآمد بخش خصوصي و دولتي دامپزشكي را يكي از برنامه هايي عنوان كرد كه در سازمان دامپزشكي دنبال مي شود.

وي گفت: بايد درآمد تمامي كساني كه در حوزه دامپزشكي فعاليت مي كنند افزايش پيدا كند.رئيس سازمان دامپزشكي كشور به تعرفه هاي خدمات دامپزشكي ابلاغ شده در سال جاري اشاره كرد و گفت: تجديد نظر در تعرفه ها براي سال هاي آينده با تائيد و امضاي وزير جهادكشاورزي قابل اجرا است؛ بنابر اين ، آمادگي لازم براي تجديدنظر تعرفه ها وجود دارد.

وي همچنين به تدوين و تصويب تعرفه هاي اشتغال به كار مسئولين فني بهداشتي موضوع  ماده 18 آئين نامه اجرايي نظارت بهداشتي دامپزشكي در رابطه با پرداخت حقوق مسئولين بهداشتي اشاره كرد و گفت: اين فرمول در سال جاري به همت سازمان دامپزشكي در هيات دولت به تصويب رسيد كه در سالهاي ديگر نياز به تجديد نظر ندارد و هر ساله همراه با ديگر قوانين حقوقي و دستمزدي افزايش مي يابد.

دكتر دستور اضافه كرد: سياست سازمان دامپزشكي كشور اين است كه درآمدهاي تمامي رده هاي دامپزشكي درحدي قابل قبول باشد و در اين جهت اگر پيشنهادها و برنامه هايي وجود داشته باشد از آن استقبال مي كنيم.

وي تاكيد كرد: سازمان دامپزشكي برنامه هاي مختلفي را در حيطه كاري خود دنبال مي كند كه برخي از اين برنامه ها سريعتر و برخي ديرتر به نتيجه مي رسد.

** بررسي واگذاري آزمايشگاههاي دامپزشكي

وي گفت: واگذاري آزمايشگاههاي دامپزشكي در سطح شهرستان ها به بخش خصوصي در دست بررسي و اقدام مي باشد؛ اين سازمان آمادگي دارد به درخواست بخش خصوصي براي تاسيس و بهره برداري از آزمايشگاه دامپزشكي در سطح شهرستان هاي كشور پاسخ مثبت دهد.

** ارزيابي دامپزشكي كشور توسط سازمان جهاني بهداشت دام

دكتر دستور، افزود: در سال گذشته از سازمان جهاني بهداشت دام در خواست كرديم كه دامپزشكي كشور را ارزيابي كند؛ دراين برنامه تعداد 46 شاخص مورد ارزيابي قرار گرفت كه در خصوص داروخانه هاي دامپزشكي اعلام شد درهيچ جاي دنيا شيوه توزيع دارو مشابه ايران رايج نيست و فروش و عرضه دارو نبايد به شكل كنوني باشد؛ اين شيوه از داروخانه هاي انساني الهام گرفته شده است.

وي ادامه داد: هم اكنون كارگروهي براي رفع مشكلات اين حوزه در سازمان دامپزشكي كشور تشكيل شده است.

** قائل به وجود ديوار بي اعتمادي ميان بخش دولتي و خصوصي نيستيم

رئيس سازمان دامپزشكي كشور با تاكيد بر اينكه تلاش سازمان بر اين است كه هيچ فاصله اي ميان بخش دولتي و خصوصي دامپزشكي وجود نداشته باشد، گفت: گاهي گفته مي شود كه ديوار بي اعتمادي ميان بخش دولتي و خصوصي  كشيده شده است؛ در حالي كه اين ديوار به هيچ وجه وجود ندارد و اين تصوير را برخي در ذهن خود ساخته اند.

وي تاكيد كرد: راه هاي ارتباطي گسترده اي ميان بخش هاي مختلف با سازمان دامپزشكي وجود دارد.

** تدوين دستورالعمل نسخه دامپزشكي

وي اظهار كرد: هم اكنون دستورالعمل نسخه نويسي دامپزشكي بعد از يك سال بررسي با همكاري دامپزشكان بخش خصوصي تدوين شده است.

به گفته دكتر دستور، بايد اين اطمينان براي مردم و مسئولين ايجاد شود كه محصول توليدي دركشور از سلامت لازم برخوردار است.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور با اشاره به برنامه در دست اجراي "تضمين كيفيت و سلامت فرآورده اي دامي و شيلاتي" در سال جاري افزود: در اين برنامه طرح پايش باقيمانده هاي دارو، هورمون، سموم، مايكوتوكسين ها و فلزات سنگين در فرآورده دامي و شيلاتي مانند شير،‌عسل، ماهي، ميگو، گوشت مرغ، گوشت قرمز و تخم مرغ و همچنين ساماندهي كشتارگاههاي دام و طيور و پروژه هاي ديگري در دست اجرا مي باشد.

** پيگيري بهترين نحوه اجراي آئين نامه نظارت بهداشتي دامپزشكي

رئيس سازمان دامپزشكي كشور، ‌گفت: آئين نامه نظارت بهداشتي دامپزشكي جزو بهترين آئين نامه هايي بوده است كه سازمان دامپزشكي آن را دنبال كرد و به تصويب دولت رسيد.

وي با اشاره به اينكه هم اكنون چگونگي نحوه اجراي ماده 19 در حال پيگيري است، گفت: در صورتي كه در شيوه نامه جديد اجراي ماده 19 نواقصي احساس شود، سازمان دامپزشكي آمادگي دارد نسبت به اصلاح آن اقدام كند.

دكتر دستور افزود: بعضي در ارتباط با ماده 19 خوب عمل نكرده اند اما گناه آنرا در نهايت به گردن سازمان دامپزشكي مي اندازند.

تعداد مشاهده خبر9 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal