استقبال رييس سازمان ترويج، ‌تحقيقات و آموزش كشاورزي از سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در توليد نهال و بذر سالم
1386/08/23

رييس سازمان ترويج، تحقيقات و آموزش كشاورزي، موسسه تحقيقات ثبت و گواهي بذر و نهار را يكي از مهمترين موسسات بخش كشاورزي ذكر كرد و گفت: متاسفانه به رغم اينكه در كشور داراي صنايع ژنتيكي بسيار وسيع و نمابع علمي بسيار ارزشمندي هستيم ولي به دليل حفظ نشدن حقوق و مالكيت معنوي دانشمندان بسياري از دستاوردهاي آنها در حال از بين رفتن است.

به گزارش (ايسنا) دكتر جعفر خلقاني صبح در جمع خبرنگاران حاضر در همايش ارتقاي ظرفيت‌هاي ملي در زمينه حمايت از حقوق به‌نژادگران اظهار كرد: در هيچ جاي دنيا اينگونه نيست كه اگر دانشمندي رقم جديدي را ايجاد كرد به آساني در اختيار بازار مصرف قرار دهد ولي متاسفانه ما در كشورمان با چنين وضعيتي رو به رو هستيم كه يكي از دلايل اين روند نداشتن موسسه‌اي در اين زمينه بوده است. وي افزود: اين موسسه بين كارهاي علمي و حفاظت از حقوق علمي افراد و حقوق كشاورزي پيوند برقرار مي‌كند چراكه وقتي در كشور حقوقي علمي افراد رعايت نشود عملا در عرصه اجرايي نيز اين حقوق رعايت نمي‌شود. خلقاني با اشاره به اينكه اين موسسه بر حسب قانون مصوب مجلس شوراي اسلامي تشكيل شده است، اضافه كرد: در حال حاضر بر اساس اين قانون آيين نامه‌هاي ثبت و گواهي و حتي كنترل و نظارت و حقوق مصرف‌كننده را به دولت ارايه كرده‌ايم و در حال تصويب است كه بر اين اساس كسي نمي‌تواند هر كاري مي‌خواهد انجام دهد.

معاون وزير جهاد كشاورزي با تاكيد بر اينكه در راستاي آيين‌نامه‌هاي اين قانون خوشبختانه موسسه تحقيقات ثبت و گواهي بذر و نهال، هم براي نهالستان‌هاي كه محل توليد نهال است و هم براي كساني كه توليدكننده بذر هستند و همچنين براي ارقام نيز مشخصات و استانداردهايي را تعيين مي‌كنيم كه محل تصويب اين استاندارد‌ها نيز طبق قانون، هيات امناي سازمان "تات" تشخيص داده شده است. رييس سازمان ترويج، تحقيقات و آموزش كشاورزي با اشاره به تحقيقات و اقدامات موسسات بخش خصوصي گفت: از سرمايه‌گذاري بخش خصوصي در جهت توليد نهال و بذر سالم استقبال مي‌كنيم اما آنچه براي ما بسيار اهميت دارد اين است كه بخش خصوصي بايد استاندارد‌ها و ضوابط را رعايت كند كه در اين زمينه يكي از مسووليت‌هاي اصلي موسسه ثبت و گواهي بذر نظارت انجام درست اين اقدامات توسط بخش خصوصي است.

وي تصريح كرد: قانون ثبت و گواهي بذر از قويترين قوانيني است كه در مجلس تصويب شده كه هم به نفع متخصصان و مراجع علمي و هم به نفع كشاورزان و توليدكنندگان و مصرف كنندگان است.

خلقاني با اشاره به اينكه موسسه تحقيقات ثبت و گواهي بذر و نهال مرجع صلاحيت‌دار براي نظارت و اجراي اين قانون شناخته شده است كه در عين حال استقلال حقوقي دارد. در اين قانون نظام فرآيند كار نيز روشن شد كه بسيار حايز اهميت است.اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal