آيين‌نامه راه‌اندازي پليس دامپزشكي تدوين شد
1386/07/14

رئيس سازمان دامپزشكي ايران ازتدوين آيين‌نامه راه‌اندازي"پليس دامپزشكي" يا "پليس قرنطينه" خبر داد كه در صورت تصويب نهايي آن در هيات وزيران، برخورد با تخلفات مرتبط با دامپزشكي، شدت خواهد گرفت.

 

دكتر "مجتبي نوروزي" روز جمعه در آستانه چهاردهم مهرماه (روز دامپزشكي) در گفت و گو با ايرنا، همچنين از برنامه‌هاي سازمان دامپزشكي براي ارتقا وضعيت بهداشتي جامعه از طريق توسعه نظارت و كنترل بر مراحل توليد فرآورده‌هاي خام دامي خبر داد و افزود: ايران بزودي در توليد واكسنهاي دام و طيور به خودكفايي خواهد رسيد.

اصلاح تعرفه‌هاي دامپزشكي، افزايش حقوق كارشناسان سازمان دامپزشكي، پاك بودن ايران از ويروس آنفلوآنزاي مرغي، سازماندهي كشتارگاهها، فعال كردن شركتهاي مميزي، شناسنامه‌دار كردن تمام فرآورده‌هاي خام دامي و اجراي طرح عرضه مرغ بسته‌بندي شده تا پايان امسال از ديگر محورهاي گفت و گوي رئيس سازمان دامپزشكي ايران با خبرنگار ايرنا بود.

متن كامل اين گفت و گو به شرح زير است.

*** راه‌اندازي پليس دامپزشكي، گامي براي ارتقا سلامت جامعه

رئيس سازمان دامپزشكي ايران، راه‌اندازي "پليس دامپزشكي" يا "پليس قرنطينه" را گامي براي ارتقا وضعيت بهداشتي و سلامت جامعه دانست و گفت:

آيين‌نامه راه‌اندازي پليس دامپزشكي در اين سازمان تدوين شده و در مراحل ويرايش نهايي است.

به گفته "نوروزي" اين آيين‌نامه پس از طي مراحل نهايي ويرايش و تاييد وزير جهاد كشاورزي، براي تصويب به هيات وزيران ارسال خواهد شد.

وي اظهار داشت: براساس آيين‌نامه تدوين شده، سازمان دامپزشكي به عنوان ضابط قضايي خاص براي برخورد با تخلفات مرتبط با دامپزشكي نظير كشتار غير مجاز معرفي شده و بخشي از پيگيريهاي قضايي توسط اين سازمان انجام خواهد شد.

وي افزود: هم‌اكنون پيگيريهايي از سوي مقام عالي وزارت جهاد كشاورزي با رئيس قوه قضاييه در حال انجام است تا نيروهاي آموزش ديده سازمان دامپزشكي به عنوان ضابط قضايي در برخورد با تخلفات معرفي شوند.

نوروزي تصريح كرد: در نظر داريم براي تامين نيروي انساني آموزش ديده به عنوان پليس دامپزشكي، از دوره خدمت سربازي مشمولان دامپزشك، كاردانان دامپزشكي و كارشناسان علوم آزمايشگاهي استفاده كنيم كه اين موضوع هم‌اكنون در حال بررسي است.

وي افزود: در صورت تصويب نهايي، پليس دامپزشكي مي‌تواند در تمام تخلفات مرتبط با دامپزشكي وارد عمل شده و دخالت كند.

 

*** سازمان دامپزشكي در برخورد با كشتار غيرمجاز مشكل قضايي دارد

رئيس سازمان دامپزشكي كشور در ادامه با بيان آنكه اين سازمان در برخورد باكشتار غيرمجاز مشكل قضايي دارد، گفت: بسياري از افراد به كشتار غيرمجاز دام در منازل اقدام مي‌كنند كه برخورد با اين تخلف به حكم دستگاه قضايي براي ورود به منزل نياز دارد و مستلزم همكاري و حمايت قضايي است.

به‌گفته وي، بسياري از دامهايي كه به صورت غيرمجاز كشتار مي‌شوند به صورت مخفي و تلفني خريد و فروش مي‌شود كه اين امر امكان برخورد را كاهش مي‌دهد.

*** ميزان جرايم تخلفات دامپزشكي با جرم سنخيتي ندارد

نوروزي سپس اظهار داشت: ميزان جرايمي كه براي تخلفات دامپزشكي ازجمله كشتار غيرمجاز منظور مي‌شود، سنخيتي با جرم ندارد و سازمان دامپزشكي در حال پيگيري براي رفع مشكلات و اصلاح قوانين و آيين‌نامه‌ها در اين زمينه است.

وي افزود: تخلفاتي نظير كشتار غيرمجاز تهديد عليه بهداشت عمومي محسوب مي‌شود و جرايم بايد متناسب با شدت جرم منظور شود.

وي با اشاره به حجم انبوه پرونده‌هايي كه در خصوص كشتار غيرمجاز تشكيل مي‌شود، گفت: در برخي از موارد بايد برخورد قهري صورت گيرد كه اين امر به همكاري دستگاه قضايي و نيروي انتظامي نياز دارد.

 

*** تمام مراكز عرضه رسمي فرآورده‌هاي خام دامي تحت كنترل است

رئيس سازمان دامپزشكي كشور با سفارش مردم به تهيه و تامين نيازهاي خود به فرآورده‌هاي خام دامي از طريق مراكز عرضه رسمي، تصريح كرد: هم‌اكنون بيش از ‪۵۳هزار مركز عرضه رسمي فرآورده‌هاي يادشده در كشور وجود دارد كه تمام آنها تحت كنترل و نظارت بازرسان سازمان دامپزشكي هستند.

وي، كشف يكهزار و ‪۲۰۰تن فرآورده معدومي در سال گذشته را حاصل فعاليت بازرسان اين سازمان دانست و به مردم اطمينان داد: از سلامت فرآورده‌هاي خام دامي كه توسط مراكز رسمي عرضه مي‌شود، هيچ نگراني نداشته باشند.

به گفته وي، سازمان دامپزشكي پايشهاي لازم را در چرخه توليد تا مصرف فرآورده‌هاي خام دامي انجام مي‌دهد و مي‌توان اين اطمينان را به مصرف‌كنندگان داد كه تمام محصولات مورد استفاده مطمئن و سالم هستند.

*** بسياري از كشورها خواهان واردات فرآورده‌هاي خام دامي ايران هستند

وي با بيان آنكه كنترلهاي صورت گرفته در سطح كشور در حوزه فرآورده‌هاي خام دامي، پاكي و سلامت اين فرآورده‌ها را تاييد مي‌كند، افزود: بر اين اساس ، هم‌اكنون بسياري از كشورها خواهان واردات فرآورده‌هاي خام دامي از ايران هستند.

نوروزي اظهار داشت: در مجموع، ايران هم اكنون از نظر بهداشتي و سلامت فرآورده‌هاي خام دامي در سطح منطقه حرفهاي زيادي براي گفتن دارد ضمن آنكه بسياري از كشتارگاههاي طيور كشور با معيارهاي بين‌المللي همخواني دارد و كشتارگاههاي صنعتي دام نيز مي‌توانند در عرصه صادرات وارد عمل شوند.

وي با اشاره به فعاليت حدود۱۷۷كشتارگاه طيور،۶۸۰كشتارگاه سنتي و۵۷ كشتارگاه صنعتي دام، ‪۳۸۶مركز قطعه‌بندي فرآورده‌هاي مختلف شامل گوشت قرمز، مرغ، ماهي و آلايش، ‪۲۴۹كارخانه و مركز نگهداري خوراك دام، يكهزار و ‪۱۴۰ مركز جمع‌آوري شير خام، چهار هزار و۵۵۷مركز پرورش آبزيان،۱۱هزار و۲۰۰ شناور صيادي، ‪۵۹اسكله صيادي،۷۵مركز فرآوري آبزيان،۲۰۷مركز تهيه و توليد فرآورده‌هاي گوشتي و حدود ‪۹هزار كاميون حمل سردخانه‌دار در سطح كشور ، تصريح كرد: سازمان دامپزشكي موظف به كنترل و نظارت بر مجموع موارد ياد شده است كه اين امر به نيروي انساني كافي و متخصص نياز دارد.

رئيس سازمان دامپزشكي كشور سپس وجود ‪۱۸هزار عضو براي سازمان نظام دامپزشكي ايران را با وجود شرايط خاص جغرافيايي كشور، بسيار زياد دانست و گفت: هم‌اكنون از ‪۱۴دانشكده شامل ‪۶دانشكده دولتي و ‪۸دانشكده آزاد در ايران، سالانه يكهزار نفر دكتر دامپزشك و ‪۲هزار نفر كاردان دامپزشكي و كارشناس علوم آزمايشگاهي فارغ‌التحصيل مي‌شوند در حالي كه در فرانسه به عنوان يكي از كشورهاي قديمي و پيشرو در عرصه دامپزشكي، فقط سه دانشكده دامپزشكي فعال است كه هر كدام سالانه بين۳۵تا ‪۴۰دانشجو مي‌پذيرند.

 اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر10 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal