پیش بینی تولید 17 میلیون تن انواع میوه در کشور
1390/04/28

مدير كل دفتر امور ميوه وزارت جهاد كشاورزي گفت: امسال ميزان توليد انواع ميوه در كشور نسبت به سال گذشته يك ميليون تن افزايش خواهد يافت.

به گزاش خبرنگار اقتصادي پانا، رحمت الله پريچهر با اعلام اين خبر گفت: سال گذشته حدود 16 ميليون تن ميوه در كشور توليد شد و طبق پيش بيني ها در سال جاري 17 ميليون تن ميوه از باغات برداشت خواهد شد.

وي در ادامه افزود: در سال 89 مركبات با توليد 5/4ميليون تن، سيب با توليد 1/3 ميليون تن ، انگور با توليد سه ميليون تن و خرما با توليد 1/1 ميليون تن در رتبه هاي اول تا چهارم توليد ميوه قرار داشتند.وي با اشاره به اين موضوع كه سال گذشته حدود 105 هزار تن خرما از كشور صادر شده است اظهار كرد: خرماي توليدي كشور تنها 10 درصد آن صادر مي شود و طي سال هاي اخير اين رقم تفاوت چنداني نكرده است.

پريچهر تاكيد كرد: البته در سال 89 صادرات خرما از نظر وزني 12 درصد و از نظر ارزشي 51 درصد نسبت به سال 88 افزايش يافت اما بايد كار بيشتري در اين زمينه انجام شود.وي با اشاره به افزايش قيمت خرما در بازارهاي جهاني طي ده سال اخير خاطرنشان كرد: در سال 80 قيمت هر كيلو خرما حدود 40 سنت بود اما در حال حاضر قيمت اين محصول به حدود 3/1 دلار در هر كيلو رسيده است.

مدير كل دفتر امور ميوه وزارت جهاد كشاورزي به صادرات 150 هزار تن پسته در سال 89 اشاره كرد و گفت: در سال گذشته صادرات پسته به لحاظ وزني 26 درصد و از نظر ارزشي 22 درصد افزايش يافت.

تعداد مشاهده خبر15 بار
تصاویر مرتبط

نوع فایل نام فایل توضیحات
تقدير نامه.doc
1 

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal