معاون وزير جهاد كشاورزي: دولت از تقسيم اراضي كشاورزي جلوگيري مي‌كند
1385/10/13

نيمي از محصولات كشاورزي تا پايان سال 87 تحت پوشش بيمه قرار مي گيرند      

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

خبرگزاري دانشجويان ايران - رشت

سرويس: كشاورزي و دامپروري

 

با هدف حمايت از كشاورزان، حداقل نيمي از محصولات كشاورزي كشور تا پايان سال 87 تحت پوشش بيمه محصولات كشاورزي قرار مي‌گيرند.

به گزارش خبرنگار كشاورزي ايسنا، حسن صفايي ـ معاون نيروي انساني و امور مجلس وزارت جهاد كشاورزي ـ در مراسم تجليل از توليدكنندگان برتر كشاورزي گيلان با بيان اين كه روند بيمه كردن محصولات كشاورزي با سرعت بالايي در حال انجام است، افزود: امسال 2 هزار و 750 ميليارد ريال از طريق صندق بيمه محصولات كشاورزي بابت جبران خسارت‌ها به كشاورزان سراسر كشور پرداخت شد كه از اين ميزان يك هزار ميليارد ريال آن مربوط به محصولات باغي بود.

او از اصلاح قانون حفظ اراضي كشاورزي و باغ‌ها به منظور كمك به پايدار شدن توليد و جلوگيري از تغيير كاربري اراضي و حمايت از كشاورزان خبر داد و گفت: هم‌چنين دولت براي حمايت از كشاورزان قانون جلوگيري از تقسيم اراضي كشاورزي را كه متاسفانه ميزان آن در برخي از استان‌هاي شمالي كشور به كمتر از 0.7 هكتار رسيده و باعث شده اگر چه راندمان توليد پايين نيايد، اما كشاورز نتواند براي تامين معاش خود راضي باشد، را اجرا مي‌كند.

صفايي افزود: هم‌چنين با هدف حمايت از توليدكنندگان، علاوه بر اصلاح روش خريد تضميني محصولات كشاورزي، تنظيم بازار را هم رعايت كنيم و سعي مي‌كنيم به سمتي برويم كه ريسك پذيري توليد در بخش كشاورزي كاهش يابد.

معاون وزير جهاد كشاورزي گفت: دولت‌هاي مختلف به دليل وجود عوامل مداخله كننده بيروني و افزايش ريسك‌پذيري بخش كشاورزي، راهكارهاي حمايتي مختلفي را در جهت حمايت از اين بخش اجرا مي‌كنند.

وي افزود: در حالي كه در كشورهاي اروپايي هر كشاورز روزانه يك دلار از دولت يارانه مي‌گيرد، در ايران اين رقم بسيار ناچيز است و گاهي احساس مي‌شود كه دولت مي‌خواهد ترحم كند اما طبيعت بخش كشاورزي اين است كه دولت از آن حمايت كند.

صفايي با اشاره به افزايش شاخص توليد محصولات در مقايسه با سال گذشته، يادآور شد: بيش‌ترين ميزان توليد گندم در سال گذشته 12 تن و 694 كيلوگرم در هر هكتار بود كه اين ميزان در سال 85 به 13.1 تن در هر هكتار افزايش يافته و يا بالاترين ميزان توليد برنج از 15 تن و 417 كيلوگرم در هر هكتار در سال گذشته به 16.5 تن در هر هكتار در سال جاري رسيده است.

وي افزود: افزايش توليد محصولات نشان مي‌دهد كه ظرفيت ارتقاء توليد در واحد سطح بالايي در كشور وجود دارد و ما نيز مي‌توانيم با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي خالي بدون افزايش سطح زيركشت، با توليد بيش‌تر به اقتصاد كشور كمك كنيم.
اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal