مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهادكشاورزي: تا پايان ارديبهشت‌‏ماه امسال؛ 4 ميليون و 500 هزار عدد بذر ميني‌‏تيوبر در اختيار توليدكنندگان قرار مي‌‏گيرد
1386/02/18

تهران- خبرگزاري كار ايران

 

تا پايان ارديبهشت‌‏ماه امسال بالغ بر 4 ميليون و 500 هزار عدد بذر ميني تيوبر براساس تقاضاي توليدكنندگان در اختيار آنان قرار مي‌‏گيرد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري كار ايران، ايلنا، مهندس شاهپور علايي‌‏مقدم, مديركل دفتر سبزي و صيفي وزارت جهادكشاورزي, در هم انديشي و برنامه‌‏ريزي توليد هسته اوليه بذر سيب‌‏زميني ميني‌‏تيوبر در كشور، گفت: با توجه به استعدادهاي بالقوه كشور و تنوع اقليمي در حال حاضر در كليه محصولات سبزي و صيفي در كشور به خودكفايي دست يافته‌‏ايم.

وي، اظهارداشت: از حدود 770 هزار هكتار از عرصه‌‏هاي زراعي حدود 20 ميليون تن انواع محصولات سبزي و صيفي در كشور توليد مي‌‏شود, به گونه‌‏اي كه از حدود 94 ميليون تن انواع توليدات محصولات دامي، زراعي، شيلاتي و باغي 20 ميليون تن به محصولات سبزي و صيفي اختصاص دارد.

علايي‌‏مقدم, با اشاره به توسعه صادرات سبزي و صيفي ، كشورهاي همسايه ايران را خواهان توليدات اين بخش توصيف كرد و افزود: گردش مالي محصولات سبزي و صيفي به ازاي هر هكتار بالغ بر 1500 ريال است, ضمن آن‌‏كه در حدود 98 ميليون نفر روز كار در اراضي سبزي و صيفي انجام مي‌‏شود.

وي, ميزان توليد سالانه سيب‌‏زميني در كشور را 4 ميليون و 500 هزار تن اعلام كرد و اظهارداشت: اين رقم تا 7 ميليون تن قابل افزايش است, به شرطي كه ساير عوامل توليد و پس از توليد شامل صنايع بسته‌‏بندي، فرآوري و همچنين توسعه صادرات مدنظر قرار گيرد.

مديركل دفتر سبزي و صيفي, با بيان آن‌‏كه با همت موسسات تحقيقاتي كشور و توليدكنندگان سيب‌‏زميني پس از 18 ماه تلاش خودكفايي درتوليد هسته اوليه بذر سيب‌‏زميني محقق شده است، خاطرنشان كرد: در سال گذشته ركورد كشور در توليد سيب زميني توسط كشاورز نمونه 122 تن بود كه اين ميزان نشان‌‏دهنده انتقال يافته‌‏هاي تحقيقاتي به مزرعه است.

وي, ميانگين توليد سيب‌‏زميني كشور را طي 15 سال اخير كمتر از 25 تن در هكتار ارزيابي كرد و ادامه داد: آمادگي انتقال يافته‌‏هاي تحقيقاتي به مزارع در شرايط كنوني وجود دارد, ضمن آن‌‏كه طي 15 سال اخير استفاده از بذر سالم دغدغه خاطر بخش اجرايي بوده است.

علايي‌‏مقدم, با بيان مطلب فوق ، بيان كرد: طي اين سال‌‏ها به طور ميانگين 1200 تا 1500 تن بذر از كشورهاي اروپايي توسط بخش دولتي و خصوصي به كشور وارد مي‌‏شد كه علاوه بر خروج ارز از كشور انواع آفات و بيماري‌‏هاي به مزارع ورود پيدا مي‌‏كرد ؛ اما اين دغدغه‌‏ها امروز با رسيدن به خودكفايي در توليد ميني تيوبر پايان يافته است.

وي, سطح زيركشت سيب‌‏زميني در سال زراعي 85-84 را بالغ بر 168 هزار هكتار عنوان كرد و افزود: از اين ميزان سطح زيركشت بالغ بر 4 ميليون و 234 هزار تن سيب‌‏زميني استحصال شد, ضمن آن‌‏كه مصرف سرانه سيب‌‏زميني در كشور ايران براي هر نفر 48 كيلوگرم و براي كشورهاي اروپايي 7 برابر اين ميزان است ؛ لذا براي افزايش اين سهم بايد تقويت صنايع فرآوري و تنوع در توليد مورد توجه قرار گيرد.

وي, مهمترين ارقام زراعي در توليد و تكثير سيب‌‏زميني از طريق ميني‌‏تيوبر را "اگريا" با 75 درصد و "سانته" با 2/0 درصد معرفي كرد و گفت: در حال حاضر كلاس بذري B با 615 هزار تن بذر براي قالب خوراكي سيب زميني كاشت مي‌‏شود.

مديركل دفتر سبزي و صيفي, هدف توليد هسته اوليه سيب‌‏زميني بذري از طريق توليد و تكثير ميني‌‏تيوبر در كشور را قطع وابستگي كشور به خارج در زمينه بذر سيب زميني و نيز جلوگيري از آسيب ديدن بذر اعلام كرد.

وي، تصريح كرد: سال گذشته از 1200 تن ارقام وارداتي 350 هكتار بذر سبزي داشتيم ؛ لذا در واردات بذر از خارج بايد احتياط شود.

علايي‌‏مقدم, اعلام كرد: تا پايان ارديبهشت‌‏ماه امسال 4 ميليون و 500 هزار بذر زميني‌‏تيوبر در اختيار توليدكنندگان قرار مي‌‏گيرد.

وي, با اشاره به اهداف برگزاري اين همايش، خاطرنشان كرد: پس از گذشت يك‌‏سال از توليد ميني‌‏تيوبر در كشور همايش هم‌‏انديشي و برنامه‌‏ريزي براي توليد هسته اوليه بذر سيب‌‏زميني از سوي دفتر سبزي و صيفي با هدف استفاده از نظرات توليدكنندگان ميني‌‏تيوبر ، تعيين استراتژي توليد ميني‌‏تيوبر ، بررسي مشكلات و تعيين عناوين طرح‌‏هاي تحقيقاتي مورد نياز ، تعيين ضوابط و شرايط توليد ميني تيوبر در كشور برگزار شد.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
              www.pr.maj.ir
تعداد مشاهده خبر6 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal