2/1 ميليون تن محصولات كشاورزي به صورت توافقي امسال خريداري مي شود
1386/06/18

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران با اشاره به اينكه در سال جاري بيش از يك ميليون و 200 هزار تن محصولات كشاورزي در قالب طرح خريد توافقي خريداري خواهند شد، بيان كرد: تاكنون 470 هزار تن از اين محصولات خريداري شده‌اند.

دكترشم‌آبادي در ادامه افزود: در خريدهاي توافقي از طرف دولت يك ريال هم به شبكه‌هاي تعاوني روستايي كمكي نمي‌شود و اين شبكه‌ها از طريق اعتبارات بانكي با كارمزدهاي معمولي اقدام به خريد توافقي محصولات كشاورزي مي‌كنند. در نقطه مقابل خريدهاي توافقي، دولت منابع و اعتبارات خريدهاي تضميني را براي سازمان تعاون روستايي تامين مي‌كند.

وي با بيان اينكه اعتبارات خريدهاي توافقي در سال جاري بالغ بر 450 ميليارد تومان است، ادامه داد: در سال جاري مرغ و تخم‌مرغ و 42 محصول زراعي و باغي مشمول طرح خريدهاي توافقي هستند. اعتبارات خريدهاي تضميني نيز در سال جاري بالغ بر 485 ميليارد تومان است كه اين ميزان با توجه به افزايش محصولات مشمول طرح خريد توافقي نسبت به سال گذشته تغييري نكرده است.

وي افزود: با توجه به شرايط حاضر، نقش و جايگاه تعاون در حوزه‌هاي اجتماعي و اقتصادي كشاورزي، روستايي و ملي از اهميت والايي برخوردار است. با توجه به اساسنامه قوي سازمان تعاون روستايي و درجهت اجرايي كردن سياست‌هاي اصل 44 تمام تلاش خودمان را به كار خواهيم بست تا نقش تشكل‌هاي تعاون روستايي در اقتصاد ملي افزايش يابد.

شم‌آبادي با بيان اينكه تاكنون بخش‌هاي تعاوني و خصوصي در سايه اقتصاد دولتي در حالت ركود به سر مي‌برده‌اند، تصريح كرد: بر پايه سفارشات مقام معظم رهبري توليد ثروت و توسعه عدالت اجتماعي از وظايف بخش‌هاي تعاوني و خصوصي است.

معاون وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: با بازمهندسي هزار و 250 شركت تعاون روستايي و كشاورزي ميانگين سن اعضاي هيات مديره‌ها و مديرعامل شركت‌هاي تعاون روستايي كاهش و سواد آنها افزايش يافت. در سال جاري هزار و 800 شركت تعاوني روستايي بازمهندسي و ساماندهي خواهد شد.

وي اظهار كرد: اگر توليدات كشاورزي تقويت شوند، مي‌توان روزهاي خوبي را براي كشاورزان و روستاييان فراهم آوريم.

شم‌آبادي درباره واگذاري تامين آرد عشاير از اتحاديه تعاوني‌هاي عشاير به سازمان تعاوني روستايي، گفت: براساس تصويب شوراي اقتصاد سازمان تعاون روستايي با همكاري اتحاديه تعاوني‌هاي عشاير، آرد عشاير را هم توزيع مي‌كند.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران افزود: 95 درصد روستاييان كشور در زير بخش‌هاي كشاورزي مشغول به فعاليت هستند و اين در حالي است كه روستاييان با توليد 100 ميليون تن محصولات كشاورزي از ضعيف‌ترين افراد جامعه محسوب مي‌شوند. كشاورزان بدون آگاهي از بازار فقط محكوم به توليد هستند كه اين خود باعث شده است كه ارزش افزوده محصولات كشاورزي را ديگران به جيب خود ببرند.

وي با بيان اينكه شركت‌هاي تعاوني و روستايي وظايف قانوني و تاريخي خود را به فراموشي سپرده‌اند، گفت: اگر شركت‌هاي تعاوني و روستايي به وظايف توزيع كالاهاي اساسي و هم ركود در بين كشاورزان نمي‌پرداختند ديگر دلال واسطه‌اي در بخش كشاورزي به وجود نمي‌آمد.

معاون وزير جهاد كشاورزي اظهار كرد: در حال حاضر شش هزار و 500 شركت تعاوني، روستايي، كشاورزي و توليدي با بيش از شش ميليون عضو در كشور فعال است.

وي با بيان اينكه از هفته گذشته ارزش‌گذاري سهام اعضاي تعاوني‌ها در كشور آغاز شده است، تصريح كرد: هر دو سال يكبار سهام اعضاي تعاوني روستايي كشور ارزش‌گذاري خواهد شد.

شم‌آبادي در پايان از عامليت 700 نمايندگي بانك كشاورزي در شركت‌هاي تعاوني و روستايي در كشور خبر داد و خاطرنشان كرد: با توجه به گردش مالي بالاي شركت‌هاي تعاوني روستايي و وجود واحدهاي اعتباري در اين شركت‌ها تاسيس بانك خصوصي تعاون روستايي در كشور شدني است.

به گزارش (ايسنا)، دكتر شم‌آبادي اظهار كرد: با فعاليت‌هايي كه در ارتباط با زعفران در دو سال گذشته انجام شد، وضعيت اين محصول از وضع اسفبار به وضعيت با ثبات‌تري تبديل شده است. در جلسه‌اي در وزارت جهاد كشاورزي بي‌انضباطي‌هاي خريد و فروش زعفران توسط توليدكنندگان و صادركنندگان تحليل و مقرر شد كه قيمت پايه خريد زعفران در سال جاري 730 هزار تومان شود.

معاون وزير جهاد كشاورزي افزود: درصورتي كه كشاورزان زعفران خود را در محدوده قيمت اعلام شده به افراد واقعي و نه دلال‌ها به فروش برسانند، شاهد بي‌انضباطي در بازار زعفران نخواهيم بود.

وي با اشاره به اينكه زعفران‌كاران به فكر درآمدهاي يك‌ساله و كوتاه مدت هستند، اظهار كرد: نوسانات شديد قيمت زعفران باعث متاثر شدن بازارهاي بين‌المللي خواهد شد كه نتيجه آن وارد شدن زيان به كشاورزان است. افزايش قيمت زعفران در كشور منجر خواهد شد تا كشورهاي ديگر براي توليد زعفران تشويق شوند.

دكترشم‌آبادي با بيان اينكه در بحث توليد فرش به مشتريان خود توجهي نداشتيم، ادامه داد: نمي‌گذاريم زعفران به سرنوشت فرش دچار شود.

مديرعامل سازمان مركزي تعاون روستايي ايران گفت: از كشاورزان مي‌خواهم به توليد زعفران با كيفيت توجه داشته باشند و در فروش محصول خود عجله‌ نكنند. در سال جاري شبكه‌هاي تعاون روستايي كشور همانند ساير بخش‌هاي خصوصي در خريد و فروش زعفران حضور خواهد داشت.

وي با بيان اينكه در سال جاري بين 220 تا 250 تن زعفران توليد خواهد شد، خاطرنشان كرد: در صورتي كه كشاورزان و خريداران قيمت پايه خريد زعفران را رعايت كنند، شاهد سال آرامي در خريد و فروش زعفران خواهيم بود.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@maj.ir
pr@agri-jahad.org
www.pr.maj.ir

تعداد مشاهده خبر8 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal