طرح توليد سوخت‌هاي زيستي ازضايعات كشاورزي كليد خورد
1388/03/24

طرح توليد سوخت‌هاي زيستي از ضايعات كشاورزي در پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي كليد خورد.

به گزارش روابط عمومي وزارت جهادكشاورزي، دكتر غلامرضا صالحي جوزاني رئيس بخش بيوتكنولوژي ميكروبي پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي با اعلام اين مطلب افزود: در اين طرح پنج ساله به دنبال توليد انبوه سوخت‌هاي زيستي به خصوص اتانول و هيدوژن زيستي از ضايعات كشاورزي به كمك تكنولوژي‌هاي جديد از جمله نانوتكنولوژي هستيم.

وي توليد سوخت‌هاي جايگزين را با توجه به كاهش منابع نفتي در آينده ضروري خواند و پيش بيني‌ كرد در صورت حمايت دولت در آينده، از طريق سوخت‌هاي زيستي 20 درصد سوخت موردنياز كشور به خصوص در زمينه خودروها تامين مي‌شود.

دكتر صالحي با اشاره به اين كه 90 درصد سوخت خودروها در كشورهاي آمريكاي جنوبي، سوخت‌هاي زيستي هستند، گفت در اين كشورها، سوخت‌هاي زيستي از محصولات زراعي مانند كلزا، سويا و ساير دانه‌اي روغني بدست مي‌آيد در حالي كه در اين طرح، تلاش بر اين است كه با استفاده از ضايعات كشاورزي و فضولات دامي، سوخت زيستي توليد شود.

وي اعتبارات موردنياز طرح مذكور را 200 ميليون تومان اعلام كرد و در همينحال اظهار داشت: ستاد نانوتكنولوژي وزارت جهادكشاورزي و ستاد انرژي‌هاي نو در كشور قول حمايت از اين طرح را به پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي داده‌اند.

دكتر صالحي همچنين از تصويب پروژه‌اي در اين پژوهشكده خبر داد كه به موجب آن، نانو ذرات فلزاتي مانند طلا و نقره با استفاده از ميكرو ارگانيزم‌هاي بومي كشور توليد خواهد شد.

وي با بيان اين كه يكي از كاربردهاي نانو ذرات در زمينه مهندسي ژنتيكي گياهي است، گفت نانو ذرات در تفنگ ژني به عنوان گلوله براي انتقال خصوصيات جديد ژنتيكي به گياهان استفاده مي‌شود.

دكتر صالحي افزود: نانو ذرات در زمينه توليد سموم براي كنترل آفات و بيماريهاي برخي گياهان نيز كاربرد دارد.

وي توليد پروتئين‌هاي دارويي نو تركيب از طريق مهندسي ژنتيك ميكروبي را از ديگر طرح‌هاي مهم بخش بيوتكنولوژي ميكروبي پژوهشكده عنوان كرد و اظهار داشت: در اين طرح ژن‌هاي توليدكننده پروتئين‌هاي دارويي به ميكروارگانيزم‌ها منتقل و داروهاي نو تركيب توليد مي‌شود.

دكتر صالحي با اشاره به ارتباط روزافزون كشاورزي و علم پزشكي گفت: در سالهاي اخير، توليد گياهاني كه خصوصيات دارويي دارند مورد توجه كشورهاي آمريكايي و اروپايي قرار گرفته است.

وي افزود:محققان پژوهشكده بيوتكنولوژي در اين طرح در زمينه جلبك‌ها تحقيق خواهند كرد زيرا توليد آنها راحت‌تر است و نگراني‌هاي مربوط به دست‌ورزي ژنتيكي در مرحله توليد در اين گياهان وجود نخواهند داشت.


اداره كل روابط عمومي وزارت جهاد كشاورزي
pr@agri-jahad.ir
Pr@maj.ir

تعداد مشاهده خبر7 بار
تصاویر مرتبط


مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
کلیه حقوق این سایت متعلق به وزارت جهاد کشاورزی می باشد
Powered by DorsaPortal